53 KİŞİNİN HAYATINI KAYBETTİĞİ REYHANLI KATLİAMININ FAİLİ YUSUF NAZİK, 310676 KOD NUMARALI MİT GÖREVLİSİ ÇIKTI

Reyhanlı saldırısının faili olduğu belirtilen Yusuf Nazik’in her ne kadar Türkiye tarafından arananlar listesinde adı yer alsa da aslında hiç aranmadığı da ortaya çıktı. Hatta Nazik’in 2017 yılında 13 kez Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı kayıtlara geçti. Nazik. Haziran ayı başında ortadan kaybolmasına kadar 310676 koduyla MİT’e düzenli istihbarat sağlamış.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT), 2013’te 53 kişinin hayatını kaybettiği Reyhanlı saldırısının faili olduğu belirtilen Yusuf Nazik’i Esed’in kalesi olarak görülen Lazkiye’de yakalayıp Türkiye’ye getirmesi ardındaki sır perdesi aralanıyor. İktidar medyası tarafından başarılı bir operasyon gibi sunulan Yusuf Nazik’in yaklanmasında ilginç ayrıntılar ortaya çıktı.

GriHat Haber sitesinde Ali Ata’nın özel haberine göre, başarı diye sunulan operasyon aslında Lübnan mafyasıyla pazarlıktan ibaretti. MİT, kendi mensubunu 7.5 milyon dolar karşılığında teslim aldı.

Haberlerin veriliş şekli konuyu takip edenlerin kafasını hayli karıştırmış olsa da Yusuf Nazik savcılığa daha çıkarılmadan önce kamera karşısına geçirilip konuşturuldu. Nazik’in teşekkür eder mihvalde konuşması ve Suriye’ye meydan okuması ilginçti; “Suriye’deki arkadaşlarıma sesleniyorum yol yakınken dönün, Türk devleti bize sahip çıkar. Suriye devletine de sesleniyorum; Türkiye devleti çok büyüktür. Bunun hesabını elbet sizden soracak”. Patlayıcıları Suriye’den Türkiye’ye soktuğunu anlatan Nazik, itirafçı bir eylemciden çok propaganda yapar gibi konuşuyordu.

‘YUSUF NAZİK MİT’İN AKTİF ELEMANI’

Yusuf Nazik’in gerçek kimliği ve Reyhanlı saldırısına geçmeden önce Nazik’in nasıl ele geçirildiği, bir güç tarafından mı teslim edildiği noktasına yoğunlaşmak gerek. İddiaya göre MİT Lazkiye’ye hiç gitmediği gibi Nazik’i de “milli bir operasyon” ile yakalayıp getirmemişti!

MİT’in halen aktif elemanı olan Yusuf Nazik, (sorgu tutanaklarında net bir şekilde anlatılıyor) Haziran ayından beri Suriye’den kaçırılıp Lübnan’a götürülmüştü. MİT haziran başından beri elemanını alabilmek için çaba gösteriyordu. Tahran zirvesinden eli boş dönen Türkiye hem iç siyasette kullanıp sükse yapmak hem de uluslararası arenada Esed aleyhine kullanmak için operasyonunun düğmeye bastı ve Nazik birden kıymete bindi.

LÜBNAN MAFYASI NAZİK’İ MİT’E 7.5 MİLYON DOLARA TESLİM ETTİ

Lübnan mafya grupları tarafından kaçırılan Yusuf Nazik için Türkiye MİT üzerinden pazarlığa oturmuş ancak mafyanın istediği para çok olunca önce vazgeçmişti. Tahran zirvesi sonrası kıymeti artan Nazik için MİT sarayın da emriyle bedeli ne olursa olsun mafyadan alınmak istendi. Yeni bir pazarlık başladı ve Nazik mafya grubuna 7.5 milyon dolar verilerek Lübnan’dan getirildi. Oysa daha önce Lübnan mafyası sadece 1.5 milyon dolar istemişti ama son pazarlıkta MİT ısrarcı olunca mafya fiyatı artırdı.

İddiaya göre Lübnan’da insan kaçırıp para kazanan grup (2012’de bir Türk işadamını aynı gurup kaçırmıştı) Yusuf Nazik’i 2 gün süren pazarlıklar sonunda Beyrut’a getirip MİT’e teslim etti. Nazik önce Ankara’ya ardından Hatay’a götürüldü.

Reyhanlı saldırısından sonra Recep Tayyip Erdoğan her seferinde Esed’i suçlamış ve Suriye’ye müdahale için hem içte hem dışta bu konuyu malzeme yapmaya başlamıştı. Her şey durulmuşken hatta davada adı geçen diğer kişiler hala görevdeyken ve Türkiye İdlib konusunda sıkışmışken şüphesiz Ankara için Yusuf Nazik’in yakalanmış olması hayat öpücüğü etkisi yaptı. Reyhanlı üzerinden İdlib ve Suriye’ye yönelik adımların Türkiye’ye ne kazandıracağı merak konusu.

‘YUSUF NAZİK, 310676 KODUYLA MİT’E DÜZENLİ İSTİHBARAT VERİYORDU’

Olayın diğer bir boyutu ise Reyhanlı olayına dair gerçeklerin gizlenmek istenmesi de var. Yusuf Nazik her ne kadar Türkiye tarafından arananlar listesinde adı yer alsa da aslında hiç aranmadığı da ortaya çıktı. Hatta Nazik’in 2017 yılında 13 kez Türkiye’ye giriş çıkış yaptığı kayıtlara geçti. Nazik. Haziran ayı başında ortadan kaybolmasına kadar 310676 koduyla MİT’e düzenli istihbarat sağlamış Nazikten haber alamayan MİT, elemanını izini sürmeye başlıyor ve Lübnan’da olduğunu öğreniyor.

Reyhanlı saldırısının bir numaralı tutuklu sanığı Nasır Eskiocak, verdiği ifadesinde Nazik’in MİT mensubu olduğunu ve dönemin bakanlarından Sadullah Ergin ile özel telefon hattıyla sık sık görüştüğünü anlatmıştı. Suriye’de MİT ile çalışan Türkmenler tarafından yakalanıp Türkiye’ye getirilen Nasır Eskiocak, Nazik’in hem kaçakçılık yaptığını hem de MİT adına çalışmaya devam ettiğini söylüyor.

Nazik savcılık sorgusunun yapılmasının ardından Reyhanlı davasının görüldüğü Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi. Mahkeme, pişmanlık yasasından yararlanmak istediğini belirten Nazik’in tutuklanmasına karar verdi.

HABERİN TAMAMINA BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ