Euro 2024’ün Ev Sahibi Almanya Oldu

UEFA’nın toplantısı sonrası EURO 2024’ü düzenleyecek ülke Almanya oldu. Türkiye, UEFA İcra Kurulu’nun yaptığı oylamada Almanya’nın gerisinde kaldı ve turnuvaya ev sahipliği yapma hakkını kazanamadı. Oylamada Türkiye’ye 4, Almanya’ya ise 12 oy çıktı.
Karar İsviçre’nin Nyon kentinde düzenlenen toplantı sonrasında alındı. UEFA’nın oylamasında başkan Aleksander Caferin dahil 17 üye oy kullandı. Türkiye Futbol Federasyonu Başkan Yardımcısı Servet Yardımcı ile UEFA Başkan Yardımcısı Alman Reinhard Grindel oylamaya katılmadı. Rahatsızlığı nedeniyle oy kullanmayan bir diğer üye ise İsveç temsilcisi oldu.

Türkiye kazanamadı

Türkiye ‘nin ‘Share Together’ sloganıyla katıldığı UEFA Euro 2024 adaylık sürecini, oylamadan galip çıkan Almanya kazandı. Türkiye ‘nin aksine bütün stadyumları hazır olan Almanya’nın en yüksek kapasiteli stadyumu, 70 bin kişilik Berlin Olimpiyat. Vergi ve kira affı ve devlet desteği gibi konularda Almanya’ya nazaran avantajlı gözüken Türkiye’nin seçimi kaybetme sebebi olarak, dengesiz ekonomik durum ve UEFA’nın insan hakları kriteri gösteriliyor.

Final Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda

EURO 2024’e 24 takım katılacak. Turnuvada Haziran ve Temmuz aylarında 32 günde 10 şehirde 51 maç oynanacak.
Final maçı Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda olacak. Maçların oynanacağı diğer 9 kent ise Köln, Dortmund, Düsseldorf, Frankfurt, Gelsenkirchen, Hamburg, Leipzig, Münih ve Stuttgart.