Artan Kağıt Fiyatları Asırlık Devlet Gazetesini Kapattırdı; Artık Dijital Hazırlanacak

Artan döviz kurundan sonra kağıt fiyatlarındaki yüzde yüzlük artıştan dolayı devlet Resmi Gazete’yi kapatma kararı aldı.
Sözcü’nün haberine göre, 98 yıldır basılan Resmi Gazete bundan böyle sadece dijital olarak hazırlanacak. 1920’de kurulan gazetenin kapatma kararı geçen cuma çalışanlarına tebliğ edildi. Bazıları işçi statüsünde olan personelin, yeni kurumlarına dağıtılacak. Gazetenin hazırlanıp basıldığı Başbakanlık Basımevi Döner Sermaye İşletmesi de geçen ay kapatılmıştı.
Resmi Gazete’de, Türkiye Büyük Millet Meclisi, cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından çıkartılan kararname, yönetmelik, yasa ve genelge gibi kararlar yayınlanıyordu. 8 bin civarında basılan gazetenin sayısı son aylarda 2 binlere kadar düştü.
Resmi Gazete artık sadece dijital olarak hazırlanacağından siber saldırılara maruz kalmasından veya arşive ulaşmada zorluk yaşanmasından endişe ediliyor.
Mizah dergisi Uykusuz, kağıt krizi nedeniyle dergiye zam yapıldığını duyurmuştu. Sözcü ve Vatan gibi gazeteler ise hafta sonu eki yayınlarını basamayacaklarını açıklamıştı.