Zarrab’ı Yakalayan FBI Müdürlerine Ödül.. FBI Ajanı Mcreynolds: “Türkiye’deki Soruşturma Başbakanlığa kadar Gitti ve Gömüldü. Bu Daha Başlangıç.”

Reza Zarrab'ı tutuklayan ve Halkbank soruşturmasında görev alan FBI ajanlarına ödül verildi. Törende konuşan FBI ajanı McReynolds: Türkiye’deki soruşturması başbakanlığa kadar gitti ve gömüldü. Bu daha başlangıç.

17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının baş aktörü Reza Zarrab’ı (Rıza Sarraf) Amerika’da tutuklayan ve Halkbank soruşturmasında görev alan FBI ajanları, Demokrasileri Savunma Vakfı (The Foundation for Defense of Democracies) tarafından ödüllendirildi. Törende konuşan FBI ajanı McReynolds, ”Türkiye’deki soruşturma başbakanlığa kadar gitti ve gömüldü. Bu daha başlangıç.” ifadelerini kullandı.


Gazeteci Amberin Zaman, Twitter hesabından törende yaşanan gelişmeleri aktardı:
“Devasa para aklama” soruşturmasını araştıran ekibin tümü Türkiye’den İran’a para akışının izini sürmüşler. “Türkiye, bu ekibe ‘terörist’ yaftası yapıştırdı” diyor ödülü sunan Jonathan Schanzer.
Ödülü ekip adına kabul eden FBI ajanı soruşturmnın tarihçesini anlatıyor “Küresel bir kumpas yabancı hükümetlerin en üst düzeyde yolsuzluk… Türk ve İran hükümetleri”
“Türkiye’de sürdürülen Zarrab soruşturması başbakanlığa kadar gitti ve gömüldü. Soruşturmayı yürüten polisler bize yardım etmek istedi, mektuplar yolladı. Hüseyin Korkmaz şans eseri salındı…”
Kadının konuşması inanılmaz. Bu kadar detaya girileceği hiç beklenmiyordu. Türk basını bakalım yer verecek mi? “Kadın” ekip adına ödülü kabul eden…
Bu konuşma 17-25 Aralık soruşturmasını yürüten ekibin ABDyle işbirliği yaptığının en net teyyidi. Bu iktidarın ABD karşıtı söylemlerine halkın gözünde müthiş meşruiyet sağlayacak. “Kol kırılır yen içinde kalır” bakışını perçinler Ve anlaşılan soruşturma genişleyerek sürüyor.
Bir önceki konuşmacı ABD’nin BM temsilcisi Nikki Haley Şu an ABD Dışişleri bakanı Pompeo’nun İran aleyhinde küresel kampanya yürütmek için atadığı özel temsilci Brian Hook. Söyledikleri FBI ajanının sözleriyle birleştirilince belli ki Türkiye İran konusunda epey sıkıştırılacak.
Brian Hook İran’a yönelik yaptırımlara uymayan yabancı ülke şirketlere ABD yaptırım uygulayacak.”
‘ERDOĞAN’IN KORKULARI YERSİZ DEĞİL’
Gazeteci İlhan Tanır ise konuşmayı Twitter hesabından ‘Bizzat Zarrab davasında çalışmış FBI yetkilisi, Zarrab davası için ‘bu daha başlangıç’ dedi. Erdoğan’ın korkularının yersiz olmadığını artık bizzat FBI ajanından ağzından biliyoruz. Daha birçok kişi bu yolsuzluğa bulaştı, Türk ve İran devletinin üst düzeylerinde dedi.’ ifadeleriyle değerlendirdi.

ERDOĞAN, SORUŞTURMAYI YÜRÜTEN MÜDÜRLERİ TUTUKLATMIŞTI
17-25 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasını Türkiye’de başlatan, 4 bakan ve 3’ünün oğlu ile Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan  ile irtibatlı 69 ismin gözaltına alınıp tutuklanmasına uzanan operasyonları yapan polis müdürleri, savcılar görevden alınmış. Bir yıl sonra karşı operasyonlarla yolsuzluk soruşturmasını yürüten emniyet amirleri, müdürleri ve polisler tutuklanmışlardı. Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk dosyasını oluşturan bu emniyet mensuplarının çoğu hala suçsuz oldukları, sadece kanunları ve savcıların talimatlarını uyguladıkları halde hapis yatıyor.