Hüda Kaya: Asıl Paçoz Olan, Ülkenin İnsanlarını Cezaevlerinde, Nehirlerde, Denizlerde Boğan Yönetim Zihniyetidir

Cumartesi Anneleri eylemine müdahalede gözaltılara izin vermeyen, 28 Şubat başörtüsü mücadelesinin simge ismi, HDP Milletvekili Hüda Kaya, yaşanan süreci değerlendirdi. Katledilen Agos Gazetesi Yayın Yönetmeni Hırant Dink’in oğlu Arat Dink’i  polise teslim etmeme görüntüsüyle hafızalara kazanan Hüda Kaya, Cumartesi Anneleri’nin 700. Haftada 23 yıldır, kayıp yakınlarının bir avuç toprağını bulabilmek, bir haber alabilmek için yılladır nöbet tuttuklarını aktardı.
İçişleri Bakanlığı Süleyman Soylu’nun Cumartesi Anneleri için ‘teröristlerin anneleri’ ‘paçoz’  ifadelerine tepki gösteren Kaya, “Asıl ‘paçoz’ olan, ülkenin insanlarını, cezaevlerinde, nehirlerde, denizlerde boğan yönetim zihniyetidir” dedi. Hüda Kaya, 1990’lardaki faili meçhuller dönemlerindeki zihniyetin, AKP rejimi eliyle bugün tekrar yaşatıldığını hatırlatarak, Ergenekon ve derin güçlerin ittifakıyla bu acı manzaraların tekrar Türkiye’ye yaşatıldığına dikkat çekti.
‘Bu vicdanın görüntüsüydü, dayanışmanın fotoğrafıydı’ diyen Kaya, defalarca gittiği etkinliğe müdahaleyi kınadı. Cumartesi Anneleri etkinliğinin CHP, HDP yada herhangi bir partinin değil, bizzat kayıp annelerinin ve yakınlarının etkinliği ve bir çığlık ve çağrı olduğunu söyleyen Hüda Kaya, “Şimdiye kadar hiç olmadığı kadar müdahale ve tepkiyle karşılaştık. Soylu’nun HDP etkinliğine izin verilmeyecek açıklaması oldu. Bu parti etkinliği olmamasına rağmen… İslami camiadan arkadaşlarımıza birlikte katılırdık, Gonca Kuriş’in resmi de o meydanda fail-i meçhul bir kadın  arkadaşımız olarak onun da resmi Cumartesi Anneleri’nin ellerinde tutuldu. Ailelerinden hiç kimse olmasa da Türkiye’deki tüm faili meçhuller için bu eylemler yapıldı” dedi.
2011’de dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan’ın Berfo Ana dahil olmak üzere Cumartesi annelerini kabul edip, ‘Ben de sizinle birlikteyim’ dediğini hatırlatan Hüda Kaya, “O da mı Paçoz” diye Soylu’ya sordu. Cezaevlerinde hayatına kaybeden kadın tutuklular, cezaevlerindeki bebekler, doğumhanelerden alınıp hapse konan yeni doğmuş bebek ve lohusa kadınlarının tahliye edilmediğini örneklerini veren Kaya, “Paçozluk, binlerce insanların denizleri nehirlere göçmek zorunda, akıbeti belirsiz geleceğe adım atmak zorunda bırakanlardır. Paçozluk bu zihniyetin yönetimidir.” değerlendirmesinde bulundu.
Milletvekili ve insan hakları savunucusu Hüda Kaya’nın Bold Medya’daki yayının tamamı şöyle: