İzmir’de Kaçırılan Fahri Mert’ten 2 Haftadır Haber Alınamıyor

Ankara ve İzmir’de daha önce siyah transporterler kullanılarak kaçırılan insanlara bir kişi daha eklendi. İzmir’de kendilerini polis olarak tanıtan kişiler, “Seni Emniyet Müdürlüğü’ne götüreceğiz” diyerek evinden aldıkları 44 yaşındaki Fahri Mert kaçırdı. Kendisinden bir haftadır haber alınamıyor.
Kendini polis olarak tanıtan kişiler tarafından evinden alınan 44 yaşındaki Fahri Mert’ten  Ağustos ayının ortalarında kaçırıldı. Mert,  gözaltına alındığı gerekçesiyle evinden götürüldü. Ailesi ve yakınlarının bütün çabalarına rağmen Mert’ten hala haber alamıyor. Daha önceki insan kaçırma olaylarını hatırlatarak yetkililerden cevap bekliyor.
ŞENYÜCEL’DEN DE HABER YOK
En son kaçırılmalardan birisi Ankara’da yaşanmıştı. 2016 yılında KHK ile ihraç edilen Orçun Şenyücel 21 Nisan 2018 tarihinde gece yarısı 00.04 ‘de Ankara Türkkonut ‘da Siyah Transporter’a zorla bindirilerek kaçırılmıştı.  Şenyücel’den de aylardır haber alınamıyor.
ADAM KAÇIRMA ÇETESİ  İZMİR YOLLARINDA İKİ KİŞİYİ DAHA KAÇIRMIŞTI
İzmir’de ilk kaçırılma hadisesi 16 Haziran 2017 günü yaşanmıştı. KHK ila kapatılan Şifa Üniversitesi Hastanesi yöneticilerinden Murat Okumuş, 16 Haziran günü saat 18.00 sularında İzmir Bornova’dan kaçırıldı. Olay Erzene Mahallesi’nde 8. Sokak’taki GYM Fitness’in önünde gerçekleşmişti. Polis ve hastane kayıtlarında Murat Okumuş’a dair hiçbir iz bulamamıştı ailesi. Ancak olay yerindeki görgü tanıkları vasıtasıyla birçok detayı öğrenmişlerdi.
‘POLİSİZ’ TAKTİĞİ VE İKİ FARKLI ARAÇLA TAKİP
İki farklı araçla Okumuş’u takibe alan kişiler 45 plakalı Volkswagen Caddy marka bir araç ve 20 AK 171 plakalı Toyota Auris marka başka bir aracı kullanıyordu.  Ankara’daki çete gibi İzmir’de bu işi yapanlar yine aynı taktiği kullanmış, kendilerini çevreye polis olarak tanıtmıştı. Olaya şahit olanlar 155 Polis İhbar Hattı’nı aradı. Olay yerine resmi polis ekipleri geldi. Ancak vatandaşlara bu tuhaf kaçırma olayına ilişkin iki aracın kullanıcılarının Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli oldukları söylenmişti.
Bu kez Ankara’daki kaçırmalar gibi olayın üstünden uzun bir süre geçmemişti. Ancak 6 gün boyunca görüntüleri almamak için direndi polis adeta. İlerleyen günlerde ailenin şikayeti dahi dikkate alınmayacaktı. Ailenin İzmir’de ikamet etmediği gerekçe gösterilerek işleme konulmadı. Israrlar üzerine polisteki soruşturma dosyasına olay bir kaçırılma değil, ‘kayıp’ şeklinde girebilmişti.
İZMİR TORBALI DA BİR ÖĞRETMEN
İzmir’deki bir başka kaçırılma olayı daha yaşanmıştı. Öğretmen Cengiz Usta, 4 Nisan 2017 tarihinde evinden çıktı, ancakbir daha geriye dönemedi. Polis, hastane, sokak sokak gezerek kayıp Cengiz Öğretmeni arama işi de ailesine düşmüştü. Cengiz Usta İzmir Torbalı’da uzun süre görev yapmıştı. Kaçırılmadan 8 ay önce KHK ile ihraç edilmişti.
Ağabeyi Selim Usta iki hafta boyunca kardeşine aradıklarını anlattığı Büyük Torbalı gazetesine Cengiz Öğretmenin kaçırılışına ilişkin tüm detayları anlatmıştı: “4 Nisan’da kardeşim, küçük kızını evde bırakıp asansör taksitini yatırmaya çıktı. Taksiti yatırdıktan sonra eve ne yazık ki dönmedi. Bir görgü tanığı Abdülhamit Caddesi’nde kardeşimin iki kişi tarafından zorla araca bindirildiği söylendi. Bu polis tutanaklarında da yer alıyor. Benim kardeşimin kimseyle kötü bir diyaloğu yoktu. Bir an evvel tüm izlerin değerlendirilmesini ve kardeşimizin sağ salim evine dönmesini istiyoruz. İki çocuğu ve eşi evde harap durumda.”
İŞKENCEHANEDEKİ ‘HADİ CENGİZ’ SESLERİ
Ankara’da kaçırıldıktan sonra 1.5 metrekarelik bir hücrede 42 gün tutulan ve işkenceye uğrayan Önder Asan’ın insan hakları  örgütlerinin raporlarına ve savcılık şikayet dosyalarına giren anlatımlarında, işkence mekanında duyduğu bir isimden bahsediliyordu. İşkence odası Asan’ın hücresinin karşısındaydı. Bir keresinde işkencecilerin ‘Hadi Cengiz’ dediğini işitmişti Asan. O Cengiz, İzmir’den kaçırılarak getirilen Cengiz Usta idi. Usta, olayın üzerinden 87 gün geçtikten sonra bulunmuştu.
Bu isimlerin Ankara’da kaçırılan Turgut Çapan ile irtibatından dolayı hedef alındığı ortaya çıkmıştı. Yine Önder Asan’ın ‘siyah tranporter’lar diye kamuoyuna mal olan MİT irtibatlı ‘Faili Meçhul ve Adam Kaçırma Çetesi’  tarafından kaçırılmış ve zulme uğramıştı.