Gözaltında Öldürülen Hasan Ocak’ın Ablası Maside Ocak: “97’de İki Kuşak Gözaltına Alınırdık, Bugün Üç Kuşak Alınıyoruz”

Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Meydanı’ndaki 700. Hafta buluşmasında polisin müdahalesiyle gözaltına alınan ve 1995’te gözaltındayken öldürülen Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, “1997’de iki kuşak olarak gözaltına alınırdık, bugün üç kuşak gözaltına alındık. Hem annem Emine Ocak, hem ben, hem de yeğenim Adilcan. Söyleyecek tek sözüm var; 700 hafta geçti Tükenmedi Umudum…” dedi.
Maside Ocak dün yaşanaların özetini şöyle anlattı: “Benim için günün özeti; 82 yaşındaki annemin polis kalkanlarıyla itilmesi, kollarının morartılması, gözaltı aracına kadar adeta sürüklenmemiz, yeğenim Adilcan’ın vahşice dövülmesini görüp de annemi bırakıp yanına gidemeyişim. Gamze Elvan’ın kolunun kırmak istercesine bükülmesi; gözaltı aracına vardığımızda sivil polislerin yaşlı kadını araca bindirmeyeceksiniz emri… Annemin çocuklarımı aldınız ben de bineceğim deyip binmeye çalıştığı araçtan indirilmesi ve araç içinde saatlerce plastik kelepçeyle bekletilmemiz…”
21 Mart 1995’te gözaltına alındıktan sonra cansız bedenine kimsesizler mezarlığında ulaşılan Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak, Facebook sayfasından yaşan polis şiddetine tepki gösterdi.

1995 yılında gözaltındayken öldürülen Hasan Ocak’ın ablası Maside Ocak
82 yaşındaki annesi Emine Ocak’ın da gözaltına alınmak istendiğini, son anda polislerce otobüse bindirilmediğini söyleyen Maside Ocak, annesinin kalkanlarla itildiğini, kollarının morartıldığını söyledi.

MASİDE OCAK’IN PAYLAŞIMI ŞÖYLE:

“Biliyorum hepiniz çok merak ettiniz. Bugüne dair ne yazayım bilmiyorum.
Benim için günün özeti; 82 yaşındaki annemin polis kalkanlarıyla itilmesi, kollarının morartılması, Gözaltı aracına kadar adeta sürüklenmemiz, yeğenim Adilcan’ın vahşice dövülmesini görüp de annemi bırakıp yanına gidemeyişim, Gamze Elvan’ın kolunun kırmak istercesine bükülmesi, Gözaltı aracına vardığımızda sivil polislerin yaşlı kadını araca bindirmeyeceksiniz emri, Annemin çocuklarımı aldınız ben de bineceğim deyip binmeye çalıştığı araçtan indirilmesi, Araç içinde saatlerce plastik kelepçeyle bekletilmemiz…
1997’de Ahmet Şık’ın fotoğrafladığı annemin Galatasaray meydanından sürükleniş anının aynısını bugün Hayri Tunç görüntülemiş.
O günden bu güne hiçbir şey değişmedi. 1997’de iki kuşak olarak gözaltına alınırdık, bugün üç kuşak gözaltına alındık.
Eve gelip bilgisayarı açınca kardeş canım Arat’a uygulanan şiddet karşısında kenetlenen güzel insanları ve bizim götürülüşümüzün ardından saatlerce Cumartesi Anneleri’ne “Biz buradayız anne, yalnız değilsin” diye seslenenleri gördüm.
Söyleyecek tek sözüm var; 700 hafta geçti Tükenmedi Umudum…”