‘Enes Kanter’den Mükemmel Hareket’

NBA’de New York Knicks forması giyen milli sporcu Enes Kanter’in, Yunanistan’da yaşanan yangın felaketinin mağdurları için başlattığı destek kampanyası genişliyor. Kanter, kendisi gibi NBA’de oynayan Yunan basketbolcu Giannis Antetokounmpo’yu da kampanyaya davet davet etti. “Halkın için birşeyler yapmak istiyorum” diyen Enes Kanter,  Antetokounmpo’ya “Lütfen gel ve yardım kampanyama katıl” çağrısında bulundu.
Euronews’e röportaj veren Enes Kanter, “Türkler ve Yunanların hep kavga ettiği söylenir. Hayır, hayır. Yunanları seviyorum. Her zaman iyi, sıcakkanlı ve misafirperver insanlar.” dedi. “Gofundme” isimli internet sitesinde Yunanistan’da mağdur olmuş insanlara verilmek üzere başlattığı kampanya hakkında bilgi veren New York Knicks’in yıldızı , “Evlerini kaybetmiş, sevdiklerini, yakınlarını kaybetmiş, herşeyini kaybetmiş insanlar için para toplamaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yunan medyasından büyük alkış: İlgilenmeyebilirdi ama o öyle yapmadı
Atina yakınlarındaki Mati’de çıkan ve 91 kişi hayatını kaybettiği yangın felaketten sonra Twitter hesabından kampanyayı duyuran Enes Kanter’e Yunanistan’dan büyük övgü aldı. Basketblog’da yayımlanan Stefanos Siriggas imzalı haber-yorumda şu değerlendirmede bulundu: “Acının ve trajedinin sınırı yok. NBA yıldızı Enes Kanter, bunu bize kalbinin büyüklüğüyle bir kez daha gösterdi. Ülkemizin yaşadığı büyük trajediyi umursamayabilirdi, acılarımız onu rahatsız etmeyebilirdi, bunu görmeyebilirdi, ilgilenmeyebilirdi ve hayatına devam edebilirdi. Ama o bunların hiçbirini yapmadı. Büyük acımızı paylaşmakla kalmadı, ilgisini bu mükemmel kampanya ile gösterdi.”
‘O, iyi bir oyuncu, aynı zamanda iyi bir insan’
Bazı Yunan, Türk ve Makedonlar’ın trajediye sessiz kalmasına dikkat çeken Elefteros Typos gazetesi, “NBA’in Türk oyuncusu Enes Kanter’den büyük girişim” başlıklı haberinde “New York Knicks’ın Türk oyuncusundan mükemmel hareket.” ifadesini kullandı. Gazete, Kanter’in, Erdoğan rejimi tarafından dışlandığını da okuyucularına hatırlattı.
Kampanyayı haber yapan fws.gr sitesi, Milli yıldız için, ”NBA’in Türk oyuncusu sadece iyi bir sporcu değil o aynı zamanda mükemmel bir insan. Yangın mağdurları için yardım topluyor.” övgüsünde bulundu. OnSport, ‘Bu kampanya Onun ne kadar farklı biri olduğunu gösterdi.’ derken; Gazetta haber portalı, faciaya duyarsız kalmayan Türk basketbolcunun takdir edilecek bir kampanya ile mağdurlara yardım topladığını yazdı.