Kılıçdaroğlu’ndan Erdoğan’a: Bir Numaralı Darbeci Sensin!

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, konuşmasının 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin bölümünde önemli mesajlar verdi.
Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın TBMM Komisyonuna gelmesini bizzat AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın engellediğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, “Bütün bu gerçeklerin ortaya çıkmasını istedik. TBMM’de araştırma komisyonu kurulsun dedik. 250 kişinin kanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakasındadır. Parlamentoda komisyon kuruldu. Darbe komisyonuna gelmesi gereken 2 önemli kişi var. MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı gelip bilgi verecek. Erdoğan ‘Sakın gitmeyin’ diye talimat veriyor. O kontrollü darbenin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için mücadele ettik, engelleyen de Erdoğan’dır. Neden Hulusi Akar ve Hakan Fidan’ın bilgi vermesini engelledin? Sonra savcıyı görevden aldılar… Darbeci diyorsan bir numaralı darbeci sensin.” dedi.
15 TEMMUZ’UN YILDÖNÜMÜ
İki 15 Temmuz var. Biri halkın, biri sarayın 15 Temmuz’u. Halk, parlamento direnme hakkını kullanıyor. Bu parlamentoda bomba ve kurşun altında milletvekilleri görevlerini yaptılar. Bu 15 Temmuz halkın 15 Temmuz’udur. Bu 15 Temmuz direnme hakkını kullanan halkın hakkıdır. Bizim destan dediğimiz budur.
Bir de sarayın 15 Temmuz’u var. Halkın direnme hakkı sonucu elde ettiği hakkı kullanan bir saray var. 5 gün sonra OHAL ilan ederek başlamıştır. Bir sivil darbe yaparak gerçekleştirmiştir. Hiç kimse unutmasın iki ayrı 15 Temmuz var.
ADİL ÖKSÜZ VE BAŞBAKANLIK MÜŞAVİRİ ALİ İHSAN SARIKOCA GÖRÜŞMESİ
Niye kontrollü darbe dedik? Darbenin olunacağı biliniyordu. Erdoğan dahil aksini söyleyen yok. İki darbe önlenmedi. Önlenebilirdi. Sonuçlarından yararlanıldı. Adil Öksüz adının televizyonlarda ve pek çok yerde dile getirdim. Kim bu Adil Öksüz? 15 Temmuz akşamı Adil Öksüz gözaltına alınmış. F..ö’nün imamı olduğu 2008’den beri biliniyor. Defalarca ABD’ye gidip geliyor. Bir üniversite hocası. Eğer MİT, ‘Adil Öksüz’ü bilmiyordum, o gece öğrendim’ diyorsa o teşkilatı hemen kapatmak lazım. Ama onlar Adil Öksüz’ün kim olduğunu benden daha iyi biliyorlar. Herkes ters kelepçeli, Adil Öksüz neredeyse baştacı ediliyor. Başbakanlık Müşaviri Ali İhsan Sarıkoca, Adil Öksüz’le görüşüyor. Bunlar karanlık noktalar. İki cep telefonu ve GPS cihazı verilir, Adil Öksüz serbest bırakılır. O GPS cihazın kiminse Adil Öksüz bulunur.
‘AKAR VE FİDAN’IN GELMESİNİ ENGELLEDİN, BİR NUMARALI DARBECİSİN!’
Bütün bu gerçeklerin ortaya çıkmasını istedik. TBMM’de araştırma komisyonu kurulsun dedik. 250 kişinin kanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakasındadır. Ben o şehitlerin ve gazilerin hakkını savunuyorum. Parlamentoda komisyon kuruldu. Darbe komisyonuna gelmesi gereken 2 önemli kişi var. MİT Müsteşarı ve Genelkurmay Başkanı gelip bilgi verecek. Erdoğan ‘Sakın gitmeyin’ diye talimat veriyor. O kontrollü darbenin ayrıntılarını ortaya çıkarmak için mücadele ettik, engelleyen de Erdoğan’dır. Neden Hulusi Akar ve Hakan Fidan’ın bilgi vermesini engelledin? Sonra savcıyı görevden aldılar… Darbeci diyorsan bir numaralı darbeci sensin.
DARBEYİ BİLEREK NİYE BEKLEDİN?
Darbeden 3 ay önce Abdullah kod isimli birisi darbe yapacakların tamamının isimlerini savcıya veriyor. Aslında bekliyorlar darbe yapılsın diye. Son derece bilinçli bir hareket. Darbe günü O.K. isimli birisi, MİT’e gidiyor, darbe yapılacağını söylüyor. Akşam darbe yapılacak niye önlem almadılar? Savcı soruyor O.K.’ya; ‘Sen MİT’te darbe yapılacak ifadesini kullandın mı’ diyor, ‘Evet’ diyor. Darbenin gizli isimleri takip ediliyor. Nerede toplandıklarını biliyorsun. Niye o tutanaklar açıklanmıyor?
Halkın 15 Temmuz’u ile sarayın 15 Temmuz’u arasında büyük farklar var. Her yerde bunları anlatacağız. İsim, yer, zaman vererek bütün bunların anlatılması lazım.
ERDOĞAN DARBE OLACAĞINI BİLİYORDU
Erdoğan da darbe olacağını biliyor, Marmaris’te saklanıyor. AK Parti’nin Ar-Ge’si var. Ders veriyorlar. Siyasetleriyle birebir örtüşüyor. 10 bin kamu görevlisi, 5 bin üniversite hocası kapının önüne konuldu. ‘İşkence yapacağız’ diye götürüp dilekçe verdiler. Gazeteciler, yazarlar, çizerler hapse atıldı, bazıları hala hapiste. F..ö ile mücadele iktidara muhalif olan kim varsa onlarla mücadele oldu. AYM eski kararlarının bile arkasında duramadı.
F..ö’nün baklavacısını, emeklisini buldular. F..ö’nün bir numaralı siyasi ayağı sarayda oturuyor. Darbe süreci devam ediyor. Şimdi parlamentoya bir yasa getiriyorlar. Ama dünyada galip gelen zalim yoktur. Her darbe kendi hukukunu yaratır.