Dünya Medyasından Fevzi Yazıcı’ya Müebbet Hapis Kararına Tepki

Yabancı basından meslektaşları Fevzi Yazıcı’ya verilen müebbet hapis cezasına tepki gösterdi. Beş gazeteciyle beraber ağırlaştırılmış müebbet cezasına çarptırılan Zaman gazetesi eski görsel yönetmeni Fevzi Yazıcı’ya yabancı meslektaşlarından dayanışma mesajları geldi.
Washington Post gazetesi görsel yönetmeni Gregor Manifold sosyal medya hesabından Fevzi Yazıcı’ya verilen cezaya tepki gösterirken, “Türkiye’den çok kötü haberler var” ifadesini kullandı. Duruşma öncesinde Fevzi Yazıcı’nın beraat etmesini ve ailesine kavuşmasını ümit ettiğini yazan Manifold, karar sonrası yaşadığı hayal kırıklığını gizlemedi. Washington Post görsel yönetmeni, Yazıcı’nın ömür boyu hapis cezasına çarptırıldığını belirtirken, bu cezanın büyük kısmının tecritte geçeceğini hatırlattı. Manifold, “Eşi ve çocukları için kalbim kırık” ifadelerini kullandı.
Nashville Scene’den gazeteci Steve Cavendish de karar tepki gösterirken Fevzi Yazıcı’nın suçunun mesleğini yapmak olduğunu söyledi. Cavendish, meslektaşı Fevzi Yazıcı’yı “Abartmıyorum: Hayatımda tanıdığım en hoş insanlardan biri” diye tarif etti.
Gazetecileri Koruma Komitesi CPJ’nin Avrupa ve Orta Asya program koordinatörü Nina Ognianova da sosyal medyadan paylaştığı mesajında Ahmet Altan, Mehmet Altan, Nazlı Ilıcak ve Fevzi Yazıcı’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi karşısında dehşete düştüğünü söyledi ve gazetecilerin hemen serbest bırakılması için çağrı yaptı.
Boston Globe gazetesi eski görsel yönetmeni Dan Zedek de “iyi arkadaşı” Fevzi Yazıcı’yla ilgili haberlerden büyük üzüntü duyduğunu belirtirken “gazete tasarımcılığı yapmaktan ömür boyu hapis” ifadesini kullandı.