Fox News: 15 Temmuz Tarihin En Şişirilmiş Komplosu; Erdoğan, Düşmanlarını Temizlemek İçin Araç Olarak Kullandı

Amerika’nın FOX News kanalı, Türkiye-ABD ilişkileri ve Erdoğan’ı masaya yatırdı. Özellikle ABD konsolosluk çalışanlarının tutuklanması ve vize krizine vurgu yapan Fox News, “Konsolosluk çalışanlarımız Erdoğan’ın paranoyak hedefi olduğu halde neden Amerikan dostu olarak görülüyor?” diye sordu.

FOX News’te 2 gün önce yayınlanan haberde, Erdoğan’ın konsolosluk çalışanlarına yönelik muamelesi, Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğünün geldiği nokta ve ABD-Türkiye ilişkilerindeki değişim ve gelişmeler dile getirildi. Haberde ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında Erdoğan’ın Türkiye’si için dünya barışı ve refahına katkı sağlayan stratejik bir ortak ifadeleri hatırlatıldı ve bu eleştirildi.

Fox News, “Erdoğan sadece Atatürk’ün kurduğu seküler devlete zarar vermekle kalmıyor. Washington’un ‘stratejik ortağı’ aynı zamanda ABD konsolosluğu çalışanlarına ve Türkiye’deki Amerikan vatandaşlarına karşı paranoyak bir temizlik yapıyor.” ifadelerini kullandı.
Erdoğan, düşmanlarını temizlemek için 15 Temmuz’u araç olarak kullandı
15 Temmuz girişiminin Erdoğan için Gülen taraftarı olsun veya olmasın, düşmanlarını temizlemek amacı ile kullanacağı bir araç olduğunun vurgulandığı habserde, ” North Carolina Papazı Andrew Brunson bir yıl önce darbe girişimi ile ilişkili olduğu, casusluk yaptığı, devleti yıkmaya teşebbüs ettiği iddiasıyla ile tutuklandı. Erdoğan Papaz’ın bu oyunun bir piyonu olduğundan son derece emin olduğu için papaz ile Gülen’in takas edilmesini teklif etti. Her ne kadar Trump Türkiye’deki demokratik kurulara övgüler yağdırsa da, Tillerson Türkiye’nin ABD ile aşırılıklara karşı müttefik olarak yer almasını övse de Erdoğan rejimi diğer NATO müttefikleri gibi, iddia edilen bir müttefik değil aksine ifade özgürlüğü ve hukukun üstünlüğüne zarar veren bir hal alıyor.” ifadeleri kullanıldı.
15 Temmuz tarih en şişirilmiş  komplosu
FOX News 15 Temmuz için “60 binin kişinin tutuklu olduğu ve tarihin en şişirilmiş kompolusu” olarak niteledi. 15 Temmuz gerekçesiyle 1994’ten beri ABD İstanbul Konsolosluğu’nda görevli olarak çalışan Metin Topuz’un tutuklandığı hatırlatıldı.
Haberde vize krizine yer verildikten sonra, “Metin Topuz’un ardından bir başka konsolosluk çalışanı Mete Cantürk de geçen sene devlet tarafından el konulan ve kapatılan Zaman Gazetesi’ni okuduğu, gazetenin editörü ile arkadaş olduğu gibi saçma iddialar yetmiyormuş gibi arabasında Gülen hareketi ile bağlantılı radyo kanalı dinlediği, konsolosluktaki işini Erdoğan’ın baş düşmanı Fethullah Gülen’i ziyaret etmek isteyenlere kolaylık sağladığı gerekçesi ile arandı, eşi ve kızı gözaltına alındı.” dendi.
Habere göre, Türkiye’deki konsolosluk çalışanlarına yönelik bu muamelelerin ardından 24 Ekim’de 14 ABD Senatörü Erdoğan’ın insan hakları tahribatı ve Türkiye’nin demokratik değerler noktasındaki gerilemesi ile ilgili ABD Başkanı Donald Trump’a hitaben bir mektup yazdı. Mektupta Türkiye’nin stratejik bir müttefik olabileceği ancak Erdoğan’ın hukukun üstünlüğüne saldıran, ifade özgürlüğü gibi temel hak ve özgürlükleri devlet eli ile kısıtlayan, yargı bağımsızlığının altını oyan ve her türlü muhalefete karşı çıkan bir lider olduğu dile getirildi. Senatörler ayrıca Trump’ın Erdoğan’a hitaben ‘ABD’nin bu tür davranışları görmezden gelemeyeceğini, bütün anlaşmaların hukukun üstünlüğü ve insan haklarını temel alan ortak taahhütlere dayanması gereken’ açık bir mesaj göndermesi gerektiği ifade edildi.