Polis Reyhanlı Ailelerini Dövdü, “Sizi HDP’liler Sandık” Dedi

Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Reyhanlı katliamı davasından çıkan mağdur aileler, polis tarafından darp edildi. Patlamada annesini yitiren ve polis tarafından başı yarılan Ahmet adlı mağdurun yanına giden polisler, “Biz sizi Demirtaş duruşmasından çıkan HDP’liler zannetik, kusura bakmayın” diye savunma yaptı.
Cumhuriyet’in haberine göre, Ankara Adliyesi, bugün olağanüsü bir gün yaşandı. HDP lideri Selahattin Demirtaş’ın duruşması nedeniyle adliyede sıkıyönetim ilan edildi. Demirtaş’ın yanı sıra farklı mahkemelerde 150 sanıklı 15 Temmuz darbe girişiminin Kara Kuvvetleri Komutanlığı ayağı, 53 kişinin öldüğü Reyhanlı davası, yasadışı dinleme davası gibi kritik davalar vardı. Adliyenin içi-dışı çevik kuvvet polisleriyle doldu. Kelepçe takılmak istenmesi nedeniyle Demirtaş, Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi salonunda görülen davasına getirilmedi. Avukataları ve duruşmayı izleyen HDP’liler, kelepçe olayını protesto ederek duruşmayı terk etti ve 5. kattan aşağıya sloganlarla inmeye başladı.
KUSURA BAKMA SİZİ HDP’Lİ ZANNETTİK!
Bu sırada 1. kattaki 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Reyhanlı davası görülüyordu. Savcının sanıklara yüksek miktarlarda ceza istemesine sevinen Reyhanlı aileleri, duruşmadan alkışlarla çıktı. Reyhanlı aileleri bu sırada zemin katta bekleyen çevik kuvvet polislerinin joplu kalkanlı müdahalesi ile karşı karşıya kaldı. Aileler polis tarafından güç kullanılarak adliye dışına çıkarıldı. 53 kişinin öldüğü Reyhanlı’da annesini kaybeden Ahmet adlı gencin kafası polis müdahalesi nedeniyle kanlar içinde kaldı. Bazı Reyhanlı anneleri de polis müdahalesine uğradı. Aileler, adliye önünde uzun süre polise tepki gösterdi. Polis, müdahale ettiği grubun Reyhanlı aileleri olduğunu anlayınca geri atım attı.
Bir polis, başı kanlar içinde kalan gencin yanına gelerek, “Ambulans çağıralım. Kusura bakma. Sizi HDP’liler zannettik” dedi. Genç, çağırılan ambulansla hastaneye kaldırıldı.
ŞEHİT ANNESİ ADALET BUYSA HİÇ OLMASIN BÖYLE ADALET…
Bir Reyhanlı annesi de “bu mu adalet” diye konuştu. Bir başka anne, “Alkışladık diye polis geldi. Bize saldırdılar bu mu şehitlik ailesi. 50-100 kişi şehit verdik biz bu toprağa, hepsi de 19-20-21 yaşında.” Diye dertini anlattı. Olayların içinde kalan bir başka anne ise, “Evlatlarımızı, annelerimizi, çocuklarımızı kaybettik. Adalet bu mu? Zalimleri içeriye saklayıp da, teröristleri savunanları içeriye saklayıp şehit ailelerini dışarıya çıkarıp otobüsünüze binin demek mi adalet! Allah zalimlerin cezasını versin! Adalet buysa hiç olmasın böyle bir adalet…” dedi. Kadının ağlayarak uzaklaştığı görüldü.
Bu arada Ankara 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Reyhanlı davasında savcı, esas hakkındaki mütaalasını açıkladı. Savcı, 33 sanıktan 9’u hakkında 53’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.