Erdoğan CHP’yi Tehdit Etti: Yargı Yarın Sizi de Davet Ederse Şaşmayın

AKP Genel Başkanı Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CHP’nin ‘Adalet Yürüyüşü’yle ilgili olarak yargıya talimat gibi açıklamalarda bulundu. Erdoğan,  “Yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın” dedi.
Erdoğan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 24. Genel Kurulu’nda konuştu. “Ortada bir vaka olduğunu ve MİT TIR’larının özellikle F..’cü yargı mensupları tarafından durdurularak dünyaya servis edildi,  bu işin içerisinde rol alan kişinin bu rolünü bir başka meslektaşıyla paylaşmak suretiyle attığı adımlar ve bunun neticesinde ülkede ciddi bir skandalın yaşandığı süreç vardır. Öyle elde ‘adalet’ pankartlarıyla dolaşmak da adaleti getirmez. Eğer adaleti arıyorsan, adaleti aramanın makamı da yeri de Türkiye’de parlamentodur.” ifadelerini kullandı.
Erdoğan daha sonra CHP’yi şu sözlerle tehdit etti: ”138. madde A’dan Z’ye herkes için çalışır. Ve yargı yarın eğer sizi de bir yerlere davet ederse şaşmayın.”
CHP’den ilk tepki: Yine yargıya talimat vermeye başladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, Erdoğan’ın CHP’nin yürüyüşü ile ilgili sözlerini şöyle değerlendirdi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan yine yargıya talimat vermeye başladı. Bu adaletsiz sürecin en önemli sorumlusu kendisi, adaleti ortadan kaldıran kendisidir. Kendi adalet sistemini kurmak için talimatla hakimler ve savcılar oluşturan kendisidir. 2 gün önce Anayasa’nın 138. maddesi aklına gelip yargı bağımsızdır diyen Erdoğan bugün savcılara talimat veriyor. Kılıçdaroğlu’nu gözaltına alın veya ifadeye çağırın diye. Meclis’te adliyede adalet bırakmazsanız, ana muhlafet pratisi başkanı da çıkar sokaklarda halkla birlkte adalet arar. Her yere kilit vurabilirsiniz ama sokaklara vuramazsınız.  O nedenle sokaktayız. 15 Temmuzda halk sizin baskıcı rejiminin için değil, demokrasi için sokaklara çıktı. Sokaklar o zaman kutsaldı da şimdi mi cehennemin kapıları oldu.”
Adalet Yürüyüşü‘nün 3. günü
Öte yandan, ‘Adalet Yürüyüşü’nün 3. gününe başlamadan önce açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bu yürüyüşümüz, adaletsizliğe uğrayanlar için bir yürüyüştür. Bu yürüyüşün siyasi, etnik, inanç kimliği yoktur. Bu yürüyüşün temel öznesi insandır ve insan adalet istiyor. Hep birlikte adalet istiyoruz. Adaletten yana olan herkesi kucaklıyoruz ve herkesi bekliyoruz.” diye konuştu.