Wikileaks Belgeleri: IŞİD’ın Petrol Ticaretiyle Anılan Şirketinin Kritik Ismi Albayrak

Wikileaks’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak ile ilgili deşifre ettiği maillerde daha önce IŞİD’in petrol ticaretinde adı geçen Powertrans şirketi ile ilgili yazışmaların tamamı ortaya çıktı.
Wikileaks’ın tasnifli olarak yayınlandığı maillere Berat’ın kutusu’ (Berat’s box) adını verdiğini yeni ifşaatının, doğruluğu kanıtlanmış, arama yapılabilir ve atıfta bulunulabilir 57 bin 934 emailden oluştuğunu duyurdu. Bunların içinde Powertrans ile ilgili Albayrak’ın yazışması şeklinde kayda giren 31 mail öne çıktı.
2012 Eylül ayından 2015 Aralık ayına kadar geçen süreçte Albayrak’ın Powertrans ile ilgili çoğu personel alım ödemeleri gibi en ince ayrıntıları barındıran mail yazışmaları bulunuyor.
Emailler Albayrak’ın adı IŞİD’le petrol ticaretiyle birlikte anılan Powertrans şirketiyle bağlantısını açık şekilde gösteriyor. Powertrans’ın IŞİD kontrolündeki petrolün ticaretini yaptığına dair bazı haberler daha önce de yayınlanmıştı. Albayrak, Powertrans’la bağlantısını defalarca inkar etti ama e-mailler aksini ispatlıyor.
Bir emailde Albayrak avukatıyla Powertrans’la herhangi bir bağı bulunmadığını ilan etmeyi tartışıyor. Avukat, “Müvekkilim Sn. Berat Albayrak’ ın adı geçen şirketle hiçbir bağlantısı kalmamıştır” yazılı bir ifade önerdiğinde Albayrak, “Bu ne demek? Hiçbir şekilde benim bu şirketlerle bir bağlantım yok” diyerek ‘düzeltiyor’.
Ancak, maillerden Albayrak’ın Powertrans’la 2012 yılından bu yana bağlantısı bulunduğu açıkça anlaşılıyor. Arşivde Albayrak’la CEO’su olduğu Çalık Holding’in insan kaynakları müdürü Betül Yılmaz arasında Powertrans’la ilgili 30 kadar mail bulunuyor. Yılmaz, Powertrans’ta işe alınacak kişiler ve çalışanların maaşları gibi personel meseleleri için Albayrak’ın onayını istiyor.
Albayrak’ın mailleri arasında Kürt petrollerinin kritik isimlerinden Ashti Awrami ile üçüncü bir kişi  (Tahsin Yazar) üzerinde bilgi alışverişi de dikkat çekiyor.beraat albayrak-power trans tekzip avukat yazisma.jpeg berat albayrak-kuzey irak-petrol bakani yazisma.jpeg berat albayrak-kuzey irak-petrol bakani yazisma1.jpeg