Türkiye, Uygur Türklerinin Kanaat Önderini Çin’e İade Ediyor

BM Yüksek Komiserliği’nin bilgi ve denetiminde 15 yıldır Türkiye’de yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan, Çin’e iade ediliyor. Hükümet, Türkiye’de 15 yıldır mülteci statüsünde yaşayan Uygur Türklerinin kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan’ı iade etmeye hazırlanıyor. Çin hükümetinin kırmızı bülten kararını güncellemesinin ardından gözaltına alınan ve 40 gün Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kalan Yapçan, yapılan itiraz sonrası mahkeme kararıyla serbest kaldı. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü, Yapçan’ın serbest kaldığı gün, gözetim kararı çıkardı. Yapcan şimdi Kırklareli’nde Çin’e iade edilmek üzere bekletiliyor.
Yeni Şafak’ta çıkan habere göre, Yapçan, Türkiye’de gelmeden önce ülkesinde bulunduğu dönemlerde 3 yıl hapis cezası aldı ve bu cezayı çekti. 1996 yılından itibaren ülkesini terk ederek Pakistan üzerinden Türkistan Cumhuriyetleri’ne geçen Yapçan, 12 Eylül 2001’deki İkiz Kule Saldırısı sonrası ise Çin tarafından terörist olmakla suçlanınca Türkiye’ye sığındı.
Doğu Türkistan Sürgün Hükümeti, Yapçan’ın iade edilmesi kararının ardından, İstanbul’da özel bir toplantı düzenledi. İade kararının Uygur Türklerinde derin üzüntü ve endişe doğurduğu ifade edilen açıklamada, “Pekin yönetiminin 15 yıl sonra güncelleyerek hazırladığı ‘kırmızı bülten’ ile iadesini talep ettiği Doğu Türkistanlı dini âlim ve kanaat önderlerinden Abdulkadir Yapçan hakkındaki ‘bölücü ve terörist’ suçlaması tamamen iftiradan ibarettir, hakikati yansıtmıyor” ifadeleri kullanıldı.
Hür Doğu Türkistan Platformu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a bir mektup göndererek Doğu Türkistanlı kanaat önderi Abdülkadir Yapçan’ın Çin’e iade edilmemesini istedi.
TAYLAND HÜKÜMETİ 90 UYGUR’U ÇİN’E İADE ETTİ DİYE KIYAMET KOPARMIŞLARDI
Tayland hükümetinin Temmuz 2015’te, 90 Uygur’un Çin’e iade edildiğini açıklaması üzerine Türkiye’den hükümet kanadı ve iktidar medyasından tepkiler yükselmişti. Yaklaşık 200 kişilik bir grup 8 Temmuz’da İstanbul’daki Tayland’ın Fahri Konsolusluğu’nu basmıştı. Tayland bayrağını indiren grup konsolosluk binasının camlarını ve kapılarını kırarak binanın içerisine girmişti.