Hizmet Hareketine Kıyım AB Türkiye Raporunda

Türkiye’de uygulanan hukuksuz uygulamalara tarihin en olumsuz raporu olarak gösterilen AB 2016 Türkiye İlerleme Raporu’nda, Hizmet Hareketi mensuplarına yönelik sistematik işkenceye geniş ayrıldı.
Türk hükümetinin 15 Temmuz darbesiyle ilgili Gülen Hareketini suçladığı ifade edilen raporda, iktidarın hareketin mensuplarına karşı hukuksuz kıyım yaptığına dikkat çekildi. Bu suçlamayla bağlantılı hukuksuz ve delilsiz tutuklamaların, gözaltında uygulanan işkencelere işaret edildi.
İşte raporda yer alan ilgili bazı bölümler:
“Darbe girişiminin ardından Gülen hareketi mensuplarına yönelik çok kapsamlı uzaklaştırma, açığa alma ve tutuklamalar gerçekleşti. Bu süreçte, gözaltına alınanlara yönelik insanlık dışı muamele ve işkence gibi çok ciddi insan hakları ihlalleri rapor edildi. Baskı, Gülen hareketinin yanısıra Kürt muhalefeti ve diğer muhaliflere de artarak devam etti.”
“Gülen Hareketi’yle bağlantılı olduğu iddia edilenleri tespit etme konusunda uygulanan kriterin ve delil olarak kullanılan argümanların belirsizliği, şeffaf olmayışı ve gelişigüzel uygulanması ciddi endişe uyandırıyor.”
Raporda Türkiye’de yaşananlar ve yurtdışındaki Türklere baskı şöyle özetlendi:
“Alınan önlemler yargı, polis, jandarma, ordu, sivil hizmetler, yerel yönetimler, akademi, öğretmenler, avukatlar, medya ve iş dünyası başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerini etkiledi. Eylül sonu itibariyle 40 bin insan gözaltına alınmış, 81’i gazeteci olmak üzere 31 binden fazla kişi de tutuklanmıştı. 129 bin kamu çalışanı açığa alındı. 4 binden fazla kurum ve özel şirket kapatıldı, mal varlıklarına el kondu veya kayyım atandı.
Ek olarak, 10 bin sivil memur olağanüstü hal kapsamında görevden uzaklaştırıldı ve Ekim sonu itibariyle daha fazla medya kuruluşunun kapısına kilit vuruldu, tutuklanan gazeteci sayısı arttı.
Diğer yandan Türkiye, birçok AB üyesi ülkeyle temasa geçerek, Gülen hareketiyle ilişkili olduğu iddia edilen okullar ve diğer kurumların kapatılmasını istedi. Bu bağlamda, bu ülkelerde yaşayan Türk vatandaşlarının, diğer Türk vatandaşlarını ihbar etmesi için baskı altında olduğuna dair raporlar mevcut.”