Obama, Son Kez Bm’ye Seslendi: Suriye’de Askeri Çözüm Olamaz

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye’deki hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak bir başarının yerini tutamayacağını söyledi. Bugün başlayan ve 26 Eylül’e kadar sürecek BM Genel Kurulu toplantısında son kez ABD başkanı olarak kurula seslenen Barack Obama, Suriye’deki hiçbir askeri çözümün diplomasiyle kazanılacak bir başarının yerini tutamayacağını söyledi. Görev yaptığı 8 yılın dökümünü yapan Obama, görevi sırasında elde edilen başarılar arasında küresel mali krize çözüm bulunmasını, İran’la varılan nükleer anlaşmayı, Küba ile ilişkilerin normalleştirilmesini, Kolombiya’daki gerilla savaşının sona erdirilmesini saydı.
barack obama1.jpeg
Obama’nın, Birleşmiş Milletler’in 71. Dönem Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında dikkat çeken başlıklar Suriye’deki iç savaş ve İsrail-Filistin sorunu oldu. Obama, “Kesin olan bir şey var, Filistinliler tahrik etmeyi bırakıp İsrail’in meşruiyetini tanısa, İsrail de Filistin topraklarında sonsuza dek işgalci ve yerleşimci olarak kalamayacağını anlasa, iki taraf da daha iyi durumda olacak,” dedi.
POLİTİK ÇÖZÜM, DEMOKRASİ TEK ÇÖZÜM
Göç, terörizm, fikir özgürlüğü, gibi global sorunların  ancak el ele verilerek çözülebileceğini anlattı. “Geriye değil, ileriye bakmalı ve ileriye gitmeliyiz.” diyen Obama,  liderlere  dünyayı daha iyi yapmak için serbest ekonomi,  demokrasi, insan haklarını merkezine alacak şekilde projeler üretmeye devam etme çağrısında bulundu. Obama, bu dönemde dünyada şiddetin azaldığını ve daha huzurlu bir yere dönüştüğünü belirtti. Suriye’deki bir türlü sona ermeyen çatışmalara değinen Obama, süren tüm uğraşılara rağmen askeri bir çözümün bu ülkede var olamayacağını, bu nedenle politik bir çözümün tek seçenek olduğunu vurguladı.
İSRAİL SONSUZA KADAR FİLİSTİN TOPRAKLARINDA İŞGALCİ OLAMAZ
Obama, İsrail ve Filistin sorununa yönelik olarak Filistin’in İsrail’in meşru devlet yapısını tanıması gerektiğini belirtirken İsrail’in de sonsuz kadar Filistinlilere ait olan toprakları işgal etmeye devam edemeyeceğini belirtti.
RUSYA’NIN UKRAYNA POLİTİKALARINA ELEŞTİRDİ
Ukrayna krizi ile ilgili de konuşan Barack Obama, Rusya’yı uyardı. Rusya’nın güç kullanarak kaybettiği görkemini kazanmaya çalıştığını savunan ABD Başkanı, “Eğer Moskova, komşularının içişlerine karışmayı sürdürürse, milliyetçi duyguları belki coşturacaktır ama uzun vadede Rusya’nın önemini azaltacak ve sınırlarını daha az güvenli hale getirecektir,” dedi.
Obama, “Küresel bütünleşmeyi tamamen reddetmek bir çözüm olamaz” dedi. “Toplumlar kendi liderlerini seçebilir ama özgürlüklerin kısıtlandığı yerler de var” diyen Obama “Küreselleşmenin faydalarını elde edenler eşitliği unuttular” şeklinde konuştu. Küreselleşmenin beraberinde bazı sorunlar getirdiğini vurgulayan ABD Başkanı Obama şunları söyledi: “Küreselleşmenin faydalarını elde edenler eşitliği unuttular. Bu gerçek sorun gözardı edilince radikalleşme, mezhepleşme çıktı. Küresel entegrasyonu tamamen rededemeyiz. Küresel bütünleşmeyi tamamen reddetmek bir çözüm olamaz. Aksine böyle bir entegrasyonun faydalarını herkese yayabiliriz. Küresel ekonomiyi herkes için daha işler hale getirmemiz lazım. Küreselleşme ve hızlı teknolojik ilerleme işçilerin konumunu zor hale getirmemeli.”
KUZEY KORE HEPİMİZİ TEHDİT EDİYOR
Sürekli nükleer füze denemeleri yapan Kuzey Kore’nin tüm dünyayı tehdit ettiğini savunan Obama, nükleer silah sahibi ülkelerin sorumluluklarının diğer ülkelerden çok daha fazla olduğunu öne sürdü. Obama bu ülkelerin ellerindeki nükleer stoğu yavaş yavaş azaltarak yok etmeleri gerektiğini ve teste asla tabi tutmamaları gerektiğinin altını çizdi. Obama, Güney Çin Denizi’ndeki problemin de barışçı yollardan çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Çin ve Rusya’yı buradaki meseleye karışmakla suçlayan Obama, bu ülkeleri komşularını silahlandırmakla itham etti.