Bosna Hersek’e AB Kapısı Açıldı

Bosna Hersek’in Avrupa Birliği’ne yaptığı tam üyelik başvurusu kabul edildi. Şimdi Bosna Hersek’i yıllarca sürmesi öngörülen bir üyelik süreci bekliyor. Avrupa Birliği (AB) kaynaklarından edinilen bilgiye göre, geçtiğimiz şubat ayında Avrupa Birliği’ne tam üyelik için müracaat eden Bosna Hersek’in üyelik başvurusu için gereken kriterleri yerine getirdiği ve tam üyelik başvurusunun kabul edildiği açıklandı.
“Bugün Bosna Hersek’in Avrupa istikametinde ve geleceği için tarihi bir gün yaşıyoruz” diyen Bosna Hersek Başbakan’ı Denis Zvizdiç bu ilerlemenin en çok Bosna Hersek gençliği için önemli olduğunu söyledi.
Bosna’dan ciddi manada bir beyin göçü yaşandığını söyleyen Boşnak politikacılar, AB üyeliğini bu manada fırsata çevirmek istiyor. Üyelik başvurusunun kabulü ile birlikte AB, Bosna Hersek’ten sosyo ekonomik reformlar, hukuk ve kamu idaresi başlıklarında iyileştirmeler talep edildi.
Dayton Anlaşmasıyla birlikte ülkede Boşnak, Hırvat, Sırplardan oluşan üçlü yönetim sistemi zaman zaman ülkenin hızlı kararlar almasını engellediği için eleştirildi. AB üyeliği sürecinin hem siyasi, hem ekonomik anlamda ülkeye katkı sağlayacağı düşünülüyor.