Fırat Kalkan Operasyonunda 2. Gün; Tank Sevkiyatı Başladı!..

Türkiye’nin Karkamış sınırında konuşlu bazı tankların ve iş makinalarının sınırı geçerek Suriye tarafına gittiği görüldü. Suriye tarafından da yeniden silah sesleri geliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye’nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü IŞİD’e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu ikinci gününe girdi.  Tarihi operasyonun ikinci gününde Karkamış sınırında konuşlu bazı tankların ve iş makinalarının sınırı geçerek Suriye tarafına gittiği görüldü. Sınırın Suriye tarafından zaman zaman silah sesleri geliyor.
10 TANK DAHA GİRDİ
IŞİD’in elinde bulunan Cerablus’a dün sabaha karşı topçu atışı ve hava bombardımanı ile başlayan ‘Fırat Kalkanı’ harekatında, öğleye doğru da sınırı geçen tank birliklerinin korumasında Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) askerleri kente girmiş ve akşam saatlerinde kentin tüm kontrolünü ele geçirmişti. Cerablus ve çevresinde harekat devam ederken, Karkamış’ta konuşlu birliklerden bu sabah saat 09.30’da, 10 tank daha sınırı geçerek Suriye topraklarında ilerledi. Tanklarla birlikte iş makinelerinin de Cerablus yönüne ilerlediği görüldü.
Bu arada Fırat Kalkanı harekatında, ÖSO güçleri Cerablus kent merkezinde kontrolü sağladı. Operasyon ikinci gününe girdi.
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu dün sabah düzenlediği basın toplantısında, “ABD, YPG’nin Fırat’ın doğusuna çekileceğine dair güvence verdi. YPG Fırat’ın doğusuna geçmezse gereğini yaparız” demişti. Türkiye’de bulunan ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden da Başbakan Binali Yıldırım ile yaptıkları görüşme sonrasındaki açıklamasında, “YPG ve Suriye kuvvetleri nehrin öbür tarafına hiçbir şekilde geçmemelidir, geçtikleri takdirde ABD tarafından desteklenmeyecektir” demişti.

YPG Sözcüsü Halil: Çekilmiyoruz!

halil
Tüm bu açıklamaların ardından gözlerin çevrildiği YPG’den “çekilmiyoruz” açıklaması geldi. YPG Sözcüsü Redur Halil, Türkiye’nin operasyonu IŞİD’e değil, Kürtlere karşı yaptığını iddia ederek, Fırat’ın batısından çekilmeyeceklerini ve hiç kimsenin kendilerine bu dayatmada bulunamayacağını söyledi. Amerika’nın Sesi Radyosu’na konuşan Halil, “Kimse bizim kendi topraklarımızdan geri çekilmemizi isteyemez” dedi.