İtalyan Gazetesi Erdoğan’ı “Mafya Babası” Başlığı ile Verdi

Sol kanattaki Il Manifesto gazetesi Erdoğan’ın fotoğrafının üzerine atılmış Mafya “Baba”sı (Il Padrino) manşetiyle çıktı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın İtalyan Rainews24 kanalında yayımlanan mülakatında kara para ile suçlanan oğlu Bilal’le ilgili “oğlumun peşini bırakın” eleştirileri İtalya medyasında ilk gündem maddesi haline geldi.

İtalya basını, Erdoğan’ın, oğlu Bilal Erdoğan hakkında Bologna’da açılan kara para aklama soruşturmasıyla ilgili olarak “Benim oğlumu bıraksın da İtalya kendi mafyasıyla uğraşsın” şeklindeki sözleri ile AB Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye yönelik eleştirilerini öne çıkardı.

Mafya ‘Babası’ benzetmesi

Sol kanattaki Il Manifesto gazetesi Erdoğan’ın fotoğrafının üzerine atılmış “Baba” (Il Padrino) manşetiyle çıktı.
Corriere della Sera gazetesi haberi baş sayfadan, “Erdoğan Roma’ya ve AB’ye karşı: “‘Oğlumu yargılamayın'” başlığıyla yayımladı. Haberde, “Erdoğan herkese karşı. Türk Cumhurbaşkanı, AB Dış İlişkiler ve Savunma Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’ye ve İtalyan yargısına benzeri görülmemiş suçlamalarda bulunarak saldırdı” denildi.
La Repubblica ise birinci sayfasında “Erdoğan mülakatı, Türkiye ile Batı, Nato ve AB ilişkilerine kötü bir darbe oldu. Yeni sultan, absürt suçlamalar ve ağır tehditlerle tekme attı” diye yazdı.
Hükümete yakın L’Unita gazetesi “darbe” kelimesinin İtalyancası “colpo di stato” üzerinden söz oyunu yaparak “Colpo di sole” (Güneş çarpması) manşetini kullandı.
Sağcı Il Giornale ” ‘Ne cüretle oğlumu soruşturursunuz’ Erdoğan İtalya’ya savaş ilan etti” başlığını kullandı ve “Erdoğan mülakatı diplomatik kriz yarattı” diye yazdı.
İtalyan Katolik Kilisesi’ne bağlı Avvenire gazetesi de “Erdoğan herkese karşı, Avrupa ve İtalya’ya meydan okudu” başlığıyla haberi manşetten verdi.

Avvenire, Erdoğan’ın eleştirdiği Federica Mogherini’nin bir sözcüsünün de “şaşkınlıklarını” dile getirdiğini yazdı. Gazeteye konuşan sözcüsü, Mogherini’nin Türkiye’deki darbe girişimini net şekilde kınadığını hatırlattı.
Erdoğan’ın sözlerine İtalya Başbakanı Matteo Renzi ve Dışişleri Bakanlığı da tepki göstermiş, Renzi Twitter’da, “Bu ülkede hakimler yasalara ve İtalyan anayasasına uyar, Türk cumhurbaşkanına değil. Buna ‘hukukun üstünlüğü’ denir” diye yazmıştı.