Kilis, ‘Roketten Çukura Kaçın’ Broşürüne Öfkeli: Dalga Mı Geçiyorsunuz?

Suriye sınırındaki Kilis adeta savaş cephesi durumunda. Dün sabah şehir merkezine iki Katyuşa roketi daha atıldı. Roketatar mermilerinden biri kent merkezine, diğeri boş araziye düştü. Molla Hamit Mahallesi Özbek Cami Sokak’taki bir eve isabet eden roketatar mermisinin infilak etmesi sonucu, sokakta bulunan 71 yaşındaki Senem Seyrekoğlu yaralandı, şarapnel parçalarının isabet ettiği boş tek katlı ev de çıkan yangında kül oldu. Bu arada sınırda konuşlu birlikler Fırtına obüsleri ve ‘Sakarya’ adlı çok namlulu roketatarlarla bu bölgeyi ateş altına aldı. Yapılan misillemenin ardından bölgedeki 2 Katyuşa mevzisi imha edilirken, 6 IŞİD militanı da öldürüldü. Ocak ayından bu yana Suriye tarafından atılan 60’a yakın roket mermisinin isabet ettiği Kilis’te 21 kişi ölürken 70 kişi de yaralandı.
Suriyeliler de terk ediyor
Kilis’te yaşayan Suriyeliler de kentten ayrılarak Gaziantep, Hatay, Adana ve İstanbul’daki akrabalarının yanına sığınmaya başladı. Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı’nın yan tarafında bulunan 20 bin kişilik Kilis Kampı’nda Suriyeliler akrabalarına gidiş için izin verildi. Düşen roketler ve sınıra yakın olmaları nedeniyle korku içinde kalan yüzlerce Suriyeli kamptan ayrıldı. Kentte yaşamın artık dayanılamayacak noktaya ulaştığını söyleyen 15 yıllık esnaf tuhafiyeci Hacı Y., halkın artık temel ihtiyaç malzemeleri dışından mecbur kalmadıkça alışveriş yapmadığını belirtiyor. Kilis’te yaşamın artık dayanılamayacak noktaya ulaştığını söyleyen esnaf Hacı Y., temel ihtiyaç malzemeleri dışından halkın alışveriş yapmadığını belirtiyor. Ahmet Y. de tedbir olarak sadece broşür dağıtılmasına tepki göstererek, “İnsanlarla dalga geçmeyin.” dedi.
Allah’tan başka kimsemiz yok
Cumhuriyet Meydanı’nda esnaflık yapan S.E, “Bize sahip çıkmıyorlar. Allah’tan başka kimsemiz yok. Bize abdestsiz gezmeyin diyorlar. Füze gelince yere yatın, diyorlar. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Devlet kendi vatandaşını, şehrini koruyamıyor.” sözleriyle tepkisini dile getiriyor. Nerdeyse her gün roket ve füzelere hedef olan Kilis’te hayatını kaybeden Hatice Evran’ın yakınlarının öfkesi televizyon akranlarına da yansıdı. Evran’ın oğlu, “Kilis, Türkiye Cumhuriyeti’nin bir parçası mı değil mi? Bunun cevabını cumhurbaşkanından istiyorum. Burası sınır kenti diye yaşamayalım mı, başka ülkeye mi gidelim?” diye sordu. Evran’ın kızı da devlet yektililerinin kendilerine başsağlığı bile dilemediğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımıza soruyorum, onun için çalıştı benim annem, bir başsağlığını hak etmedi mi?
Toz ve dumandan gözlerinizi koruyun!
Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı, roketlerin düştüğü Kilis’te halkın kendisini nasıl koruyacağına dair bilgileri içeren el broşürü hazırladı. Halkın tepkisini çeken broşürde ilgiç uyarılar bulunuyor:
-Sakin olun!
-Roket mermisinin düşeceğini önceden farkettiğinizde (tuhaf bir ses ya da gürültü işaretcisi olarak düşünülebilir) çukur bir yere saklanın.
-Patlama esnasında hedef küçültmek için yere çökün, başınızı ve ensenizi düşen cisimlerden korumak için kapanın, kafanızı ve boynunuzu koruyun.
-Patlama sonrasında oluşabilecek toz ve dumandan etkilenmemek için ağzınızı bir mendil ya da bez parçasıyla kapatın. Bağırmayın!
-Patlama sonrası oluşabilecek toz ve dumandan gözlerinizi koruyun.
-Roket mermisi açık alana düştü ise ikinci bir mermi düşme ihtimalini düşünerek derhal olay yerinden uzaklaşın!
-Kalabalıktan uzak durun. Kalabalıklar ikinci bir saldırının hedefi olabilir!
-Polis İmdat 155, Jandarma 156, Acil Sağlık Hizmetleri 112, İtfaiye 110 ve AFAD 122 ekiplerine roketin düştüğü adres ve konum hakkında ayrıntılı bilgi verin.
(Kaynak: Yeni Hayat Gazetesi)