Orhan Pamuk: Ülkem İçin Korkuyorum

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, Hollanda Televizyonu’nda yayınlanan ‘Nieuwsuur-Haber Saati’ adlı programa konuştu. Türkiye’de düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik baskıların endişe verici olduğunu belirten Pamuk, “Kendim için değil ama ülkem için, laik arkadaşlarım için korkuyorum.” dedi. Pamuk, Avrupa ülkelerine, “insan hakları ihlalleri konusunda Türkiye’ye karşı daha sert tavır almaları” çağrısında bulundu.
BBC’nin haberine göre Pamuk, Türkiye’de basın özgürlüğüne yönelik baskılara ilişkin gelişmelerin endişe verici olduğunu söyledi.
Türkiye’deki gazetecilerin korku içinde olduğunu belirten Pamuk’a göre, özellikle hükümeti eleştirenler işten çıkarılıyor, tehdit ediliyor ve gazeteleri kapatılıyor.
“Son yıllarda İslamcı hükümetimiz liberal yüzünü kaybediyor” diyen Nobel ödüllü yazar, hükümetin giderek otoriter ve baskıcı hale geldiğini, gazetecileri hapse attığını ve gazeteleri yasakladığını anlattı.
Laik Türkler için korkuyorum
Pamuk, Türkiye’nin geleceğine dair endişelerini şu sözlerle dile getirdi: “Kendim için korkmuyorum, ülkem için korkuyorum. Arkadaşlarım için korkuyorum, laik, kültürlü Avrupa yanlısı Türkler için korkuyorum.”
Yazar, Türkiye’deki demokrasi geleceği konusundaki kaygılarına Avrupa’nın destek çıkacağını ümit ediyor. Pamuk, AB liderlerine bu konuda kendisine destek olmalarını ve Türkiye’deki demokrasinin onları da ilgilendirdiğini söylemeleri çağrısında bulundu.
Mülteci krizi
Almanya Başbakanı Angele Merkel ve diğer Avrupalı liderlerin sadece mülteci sorununu değil, Türkiye’deki demokrasi ile ilgili sorunları da dile getirmeleri gerektiğini vurguladı. Pamuk, Avrupa Birliği’nin mülteci krizini ele alış biçimini de eleştirdi. Avrupa’nın kendi etrafında duvarlar örerek, kendi değer yargılarını aşındırdığını savundu.Yazar, Türkiye’nin bu konudaki tutumundan da övgüyle söz ederek, “Bu noktada hükümeti hiçbir konuda suçlayamam. Türkiye’nin mültecilere yaklaşımı her türlü övgüyü hak ediyor.” dedi.