Saray’a Zırhlı Koruma Kalkanı

Yaklaşık 1500 koruma polisi, özel harekat birliği, kurşun geçirmez camlar ve 3 bin kamera tarafından 24 saat gözlem altında tutulan Cumhurbaşkanlığı sarayı, şimdi de “Zırhlı” hale getirildi.
Sözcü’nün haberine göre, Saray’ın üç ana giriş kapısına, 2 metre yüksekliğinde, zırhlı ve kurşun geçirmez koruma perdesi konuldu. Kapılara, araç altı bomba tanıma sistemi ver yeni kameralar da yerleştirildi.
Terör olayları ve bombalı saldırıların ardından güvenlik önlemleri arttırılan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki üç giriş kapısında da  önlemler alındı. Cumhurbaşkanlığı’nın protokol ve ziyaretçi girişlerinin yapıldığı üç giriş kapısına yerleştirilen 2 metre uzunluğundaki koruma perdeleri, tekerlekli, açılır kapanır ve kurşun geçirmez olarak tasarlandı. Kapılardaki korumalar için yapılan kanatlı çelik perdelere, çevreyi gözetlemek için küçük pencereler de konuldu.
3 BİN KAMERA
3 bin kameralı ve altyapı cihazları ile birlikte sarayın güvenlik teknolojisi  50 milyon TL’ye mal oldu. Binlerce ağaç kesilerek inşa edilen 450 bin metrekarelik Cumhurbaşkanlığı Sarayının yapımına 2012 yılında başlandı ve 2 yılda bitirilerek, 2014’ün 29 Ekim tarihinde hazır hale getirildi. 1150 odalı Saray’ın inşasında 3 bin işçi gece gündüz ve üç vardiya halinde çalıştı. Daha sonra da aynı arazi içinde Erdoğan ve ailesi için konut yapıldı.