Dünyanın genç bilişimcileri Romanya’daki InfoMatrix finalinde yarıştı

Romanya’nın IT alanındaki dünya markası ‘InfoMatrix finali’, Bükreş Lumina Arena Sport Salonunda gerçekleştirildi.

Romanya’nın dünya IT sektörüne kazandırdığı marka ‘InfoMatrix-2024’ finali, 4 Haziran’da düzenlenen ödül töreni ile sona erdi. 5 farklı kategoride verilen madalya dağıtımında bayraklarıyla sahneye çıkan öğrenciler renkli görüntüler oluşturdu.

Dünyanın farklı ülke ve bölgelerindeki elemeleri geçerek Infomatrix finali için Bükreş’e gelen 17 ülkeden 300 öğrenci birbirinden etkileyici 65 proje ile yarıştı. Bilişim meraklısı öğrenciler, 4 gün boyunca farklı kategorilerde zeka ve becerilerini yarıştırdı.

PROJELERİNİ JÜRİYE BEĞENDİRMEYE ÇALIŞTILAR

Bu yıl 20’incisi düzenlenen Infomatrix finallerinde yarışan öğrenciler, proje ve buluşlarını düzenledikleri stantlarda konuklara ve jüri üyelerine beğendirmeye çalıştı. Ödül günü heyecan doruktaydı. Yarışmada dereceye giren öğrenciler, Lumina Arena Spor Salonunda düzenlenen ödül töreni ile sona erdi.

İNFOMATRİX, ROMANYA’NIN DÜNYA MARKASI OLDU

Lumina Eğitim Kurumları’nın ilk olarak 2003 yılında başlattığı Infomatrix proje yarışması, 20 yılda Romanya’nın IT sektöründe dünya markası haline geldi. Bu sene Lumina’nın 30’uncu kuruluş yıldönümüne denk gelmesi ise yarışmayı daha anlamlı hale getirdi.