AB Komisyonu, Moldova ve Ukrayna ile üyelik müzakerelerinin başlamasını tavsiye etti

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen.

AB Komisyonu, Moldova ve Ukrayna ile katılım müzakerelerinin başlatılmasını, Gürcistan’a ise üyelik için aday statüsü verilmesini tavsiye etti.

AB Komisyonu aday ülkelerin üyelik yolunda kaydettiği ilerlemeyi değerlendiren raporunu yayınladı. 

AB KOMİSYONU BAŞKANI LEYEN: “BUGÜN TARİHİ BİR GÜN”

Ukrayna ve Moldova ile katılım müzakerelerinin başlatılması yönündeki olumlu görüşü duyuran Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Bugün tarihi bir gün” dedi.

AB Komisyonu’nun raporu ve tavsiye kararları, AB liderlerinin katılacağı aralık ayında yapılacak zirvede Ukrayna ile resmi üyelik müzakerelerine başlanıp başlanmayacağına dair verilecek karara ışık tutacak.

Ukrayna’nın AB üyelik süreci Rusya’nın işgalinin ardından gündemin ilk sıralarına yükselmişti. 

“Ukrayna büyük zorluklarla ve Rusya’nın saldırgan savaşının yol açtığı trajediyle yüzleşmeye devam ediyor.” diyen Ursula von der Leyen, bu zorluklara rağmen Ukrayna’nın AB’ye katılmak amacıyla “derinlemesine” reformlar yapmaya devam ettiğini vurguladı.

BOSNA İLE KATILIM MÜZAKERELERİNE DE YEŞİL IŞIK

Von der Leyen ayrıca, Avrupa’nın en yoksul ülkeleri arasında yer alan ve Moskova’nın istikrarsızlaştırma girişimlerini düzenli olarak kınayan Moldova’nın da “önemli reformlar” yaptığını sözlerine ekledi.

Komisyon Başkanı ayrıca 2008’den bu yana Rusya tarafından kısmen işgal edilen Gürcistan’a AB üyeliği için resmi adaylık statüsü verilmesini tavsiye ettiğini açıkladı.

“Bugün Gürcistan’da bir kutlama günü” ifadelerini kullanan von der Leyen, ülkenin “vatandaşlarının ezici çoğunluğunun AB’ye katılma arzusu” doğrultusunda hâlâ “büyük reformlar” yapması gerektiğini söyledi.

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin, von der Leyen’in bu açıklamalarını “memnuniyetle karşıladığı” bildirildi. 

Avrupa Komisyonu son olarak, aday ülkelerden biri olan Bosna ile katılım müzakerelerinin, bazı ilerlemeler kaydedildikten sonra başlatılmasına yönelik desteğini açıkladı.