CSAT: Romanya, F-35 savaş uçakları satın almayı hedefliyor 

Yüksek Savunma Konseyi (CSAT), ülkenin hava savunmasını güçlendirmek için yeni nesil ABD F-35 savaş uçaklarının satın alınmasının hedeflendiğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis başkanlığında toplanan Yüksek Savunma Konseyi (CSAT), ülkenin hava savunmasını güçlendirmek için yeni nesil ABD F-35 savaş uçaklarının satın alınmasının hedeflendiğini açıkladı.

Ukrayna ile 650 km’lik bir sınırı paylaşan Romanya, ABD’nin balistik füze savunma sistemine ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda geçen yıl itibarıyla topraklarında konuşlanmış daimi bir ittifak savaş grubuna sahip.

HAVA KUVVETLERİ MODERNİZE EDİLECEK

“Hava kuvvetlerinin modernizasyon süreci son nesil F-35 jetlerinin satın alınmasıyla devam edecektir” denilen CSAT açıklamasında, “NATO ve AB ülkesi olarak taahhütlerimizin bir parçası olarak sağlam, güvenilir, birlikte çalışabilir, esnek ve etkin hava savunma operasyonel kabiliyetlerine sahip olmak, Romanya’nın savunma politikası hedeflerine ulaşmasında kilit öneme sahiptir” denildi.

Konsey, zamanlama ya da sayılar konusunda ayrıntılı bilgi vermedi.

Cumhurbaşkanı Iohannis, geçen yıl Romanya’nın ABD’li silah üreticisi Lockheed Martin Corp (LMT.N) tarafından üretilen F-35 uçaklarını satın almayı düşündüğünü söylemişti.

Romanya, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline tepki olarak savunma harcamalarını bu yıl gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 2’sinden yüzde 2,5’ine yükseltmişti.