Farklılıkları buluşturan ADVU iftarı, ‘diyalog ve barış’ ödülleri ile taçlandı

Evrensel Değerler ve Diyalog Derneği (ADVU), Marriot otelde düzenlediği iftar yemeğinde 150’nin üzerinde seçkin davetliyi dostluk ve kardeşlik ikliminde buluşturdu. Gecede, ‘barış ve diyalog’ ödülleri de verildi.

Evrensel Değerler ve Diyalog Derneği (ADVU), düzenlediği iftar yemeğinde; Romanya’nın; eğitim, kültür, sanat, din, spor, siyaset ve iş dünyasındaki önemli isimleri bir araya getirdi. ADVU, ülkenin 150’nin üzerinde seçkin ismini, Marriot otelde gerçekleştirilen iftar yemeğindeki dostluk ve kardeşlik ikliminde buluşturdu.

Gecede konuşan Diyalog ve Evrensel Değerler Derneği Başkanı Mustafa Öz, vakfın çalışmaları hakkında bilgi verdi. Farklılıkları buluşturmaya devam edeceklerini belirten Öz, insanlığın hoşgörü ve diyalog ve birbirini anlamaya her zamankinden fazla ihtiyacı olduğunu söyledi.

DİYALOG VE BARIŞ ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İftar programında, gerek fikirleri ile gerekse de yaptıkları sosyal yardım ve dayanışma çabaları ile toplumun ve insanlığın sosyal dokusuna katkılarda bulunan kişi ve kuruluş temsilcilerine bu yıl ilk defa ADVU “Barış ve Diyalog” ödülleri verildi.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN İSİMLER

  • Romanya’nın önde gelen akademisyen ve düşünce adamlarından Dumitru Borțunun ödülünü Bükreş Üniversitesi Sosyoloji Fakültesi Dekan Yardımcısı Smaranda Witec verdi.
  • Dünyanın her tarafında ayrımcılığa maruz kalan Roman toplumununun hakları için mücadele eden aktivist ve sosyoloji profesörü Gelu Duminică’nın ödülünü de Lumina Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Gürsoy takdim etti.
  • Türkiye’de yaşanan deprem faciasında enkaz altında kalanları kurtarmak için Hatay’a giden Romen ekiplerin başındaki isim olan Liviu Ionescu’nun ödülünü ADVU Başkanı Mustafa Öz takdim etti.
  • Din, dil, fırk ayrımı yapmadan mağdur insanlara yaptığı yardım çabalarıyla tanınan Tuna Vakfı Başkanı Mehmet Emin Korkut’a (Fundația Tuna) ödülünü SNCRR Müdürü Silviu Lefter verdi.
  • Farklı toplumlar arasında yaptığı katkıları, Hizmet Hareketi ile ilgili belgesel çalışmalarını yapan ilk Romen gazeteci-yazar-diplomat olan Cleopatra Lorințiu’nun ödülünü ünlü aktris Adriana Trandafir verdi.
  • Ortadoğu uzmanı, Bükreş Üniversitesi Yabancı Diller Fakültesi Arapça Bölüm Başkanı Prof. Dr. George Grigore’nin ödülünü ise Carol I Cami imamı Veli Revan verdi.

TASAVVUF MÜZİĞİ VE SEMA GÖSTERİSİ

Lumina Eğitim Kurumları ile ortaklaşa düzenlenen iftar gecesi; Ramazan’ın; dostluk, kardeşlik ve sosyal yönü ile ilgili sinevizyon gösterisi, geleneksel tasavvuf müziği ve Semazen gösterisi ile sona erdi.