Iohannis: Bu yıl, Schengen’e kabul edilmeyi bekliyoruz

Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, mevkidaşı Rumen Radev’in davetlisi olarak Bulgaristan’a resmi bir ziyaret gerçekleştirdi.

Bulgaristan’a resmi bir ziyarette bulunan Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Schengen konusunda iki ülkeye haksızlık yapıldığını açıkladı. Iohannis, “Romanya ve Bulgaristan schengen konusunda bütün sorumluluklarını yerine getirdi.” dedi.

STRATEJİK ORTAKLIK ANLAŞMASI İMZALANDI

Sofya’da mevkidaşı Rumen Radev’le iki ülke arasında stratejik ortaklık anlaşmasını imzalayan Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, daha sonra yaptıkları ortak basın toplantısında yasadışı göçle mücadelede üzerlerine düşeni yaptıklarını belirterek bu yıl iki ülkenin de Avrupa Birliği’nin pasaportsuz seyahat alanı Schengen bölgesine kabul edilmesini umduğunu söyledi.

‘SCHENGEN ŞARTLARINI YERİNE GETİRDİK’

Iohannis “Yasadışı göç, Schengen meselesinde yapay bir gerekçe olarak karıştırılıyor. Yasadışı göçü engellemek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz ve yapacağız. Ancak Schengen’in bir parçası olma hakkının tanınmasını bekliyor ve bu yıl olumlu bir oy almayı umuyoruz.” diye konuştu. 

ORTAK HEDEF SERBEST BÖLGEYE GİRMEK

Iohannis’i ağırlayan Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de yaptığı açıklamada “Bölgede güvenlik için ortak bir sorumluluğumuz var. Ülkelerimiz için öncelikli ortak hedef Schengen’dir ve en kısa sürede kabul edilmemiz için hazır olduğumuzu beyan ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Radev, “Schengen önündeki engelimizi kaldırmak ve kolektif katılımımızı hızlandırmak için birlikte  çalışacağız” diye konuştu.

İki AB ülkesi, Avusturya’nın izinsiz göçle ilgili endişeleri nedeniyle 2022’nin sonlarında Schengen dışında tutulmuş, Hırvatistan 1 Ocak 2023 itibarıyla serbest bölgeye katılmıştı.

Her iki ülke de Avusturya’nın yasadışı göçmenlerin Avrupa’ya geçiş yolu oldukları yönündeki iddialarını reddediyor.