Rapor: Türkiye, son 10 yılın Yolsuzluk Endeksi’nde dip yaptı

Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün 2022 Yolsuzluk Algı Endeksine göre Türkiye, 180 ülke arasında 101. sırada yer aldı. Aynı zamanda Türkiye, son 10 yılda en çok puan kaybeden ülkeler arasına girdi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2022 raporuna göre, dünyanın büyük bölümü yolsuzlukla mücadelede başarısız oldu. Ülkelerin yüzde 95’i 2017’den bu yana bu konuda çok az ilerleme kaydetti ya da yerinde saydı. 

Romanya, Yolsuzluk Algı Endeksi’nde 63’üncü sırada yer alırken, Türkiye ise son 10 yılın en düşük puanını alarak 180 ülke arasında 101. sıraya geriledi. 

Endeks, ülkeleri “çok yolsuz” 0’dan “çok temiz” 100’e kadar bir ölçekte sıralıyor. Danimarka 90 puanla bu yıl yolsuzluğun en az olduğu ülke olarak görülürken, Finlandiya ve Yeni Zelanda 87 puanla onu yakından takip ediyor.

Rapora göre güçlü demokratik kurumlar ve insan haklarına saygı, bu ülkeleri dünyanın en barışçıl ülkeleri haline getiriyor.

180 ülke ve bölgenin değerlendirdiği endekste Somali 12 puanla en alt sırada yer alırken; Güney Sudan 13 puanla Suriye ile sondan ikinci oldu.

BATI AVRUPA ÜLKELERİNDE DÜŞÜŞ

Raporda, Batı Avrupa’nın en yüksek puan alan bölge olduğu belirtilirken, bazı ülkelerde “endişe verici düşüşler” olduğu kaydedildi. 

Uzmanlar ve iş insanlarına göre kamu sektöründeki yolsuzluk algısını ölçen endekste, yolsuzluk nedeniyle halkın hoşnutsuzluğunun şiddete dönüşme olasılığının daha yüksek olduğu kaydedildi. 

Uluslararası Şeffaflık Örgütü Başkanı Delia Ferreira Rubio, “Yolsuzluk dünyamızı daha tehlikeli bir yer haline getirdi. Hükümetler yolsuzluğa karşı ilerleme sağlayamadıklarından, şiddet ve çatışmalardaki mevcut artışı körüklüyorlar ve her yerde insanları tehlikeye atıyorlar” dedi. 

İngiltere, beş puan düşerek 73. sıradaya geriledi. Şimdiye kadarki en düşük puanını alan ülkede halkın siyasete olan güveninin ciddi derecede azalma olduğu belirtildi.

İsviçre, 82 ve Hollanda, 80 puanla üst sıralarda yer alsalar da bu ülkelerin “zayıf dürüstlük ve lobicilik düzenlemelerine ilişkin endişeler nedeniyle” düşüş yaşadığı kaydedildi. 

Raporda, Doğu Avrupa’da yolsuzluğun yaygınlaşmaya devam ettiği ve birçok ülkenin tarihi düşük seviyelere ulaştığı ifade ediliyor. 

ROMANYA, 63’ÜNCÜ SIRAYA GİRDİ

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün yolsuzluk raporuna göre Romanya, yolsuzluk algı endeksi sıralamasında 180 ülke arasından 63. sırada yer aldı. Romanya, 2020 yılına göre bir sıra yukarı çıktı.

TÜRKİYE 101. SIRADA YER ALDI

Rapora göre, Türkiye’nin puanı 2013’ten sonra düşüşe geçti. O tarihte 50 olan puan 2014’te 45, 2015’te 42, 2016’da 41, 2017’de 40’a gerildi. Puan, 2021’de 38 ve 2022’de 36 oldu. 

Arnavutluk, Tayland, Sri Lanka, Sırbistan, Peru, Panama, Kazakistan, Ekvador, Türkiye ile aynı sıra ve puanı paylaşıyor. 

Endekste yer alan bütün ülkelerin ortalama puanı ise 43 oldu.

1995 yılından bu yana derlenen endeks, 13 farklı veri kaynağı kullanılarak hesaplanıyor. Kaynaklar arasında Dünya Bankası, Dünya Ekonomik Forumu ve özel risk ve danışmanlık şirketleri bulunuyor. 

SADECE 8 ÜLKE İLERLEME KAYDETTİ

Yolsuzluka mücadelede aralarında 77 puanla İrlanda, 63 puanla Güney Kore, 46 puanla Ermenistan ve 33 puanla Angola’nın bulunduğu sekiz ülke geçen yıl ilerleme kaydetti.

Yolsuzluk şikayetlerinin sekiz yıl önce iç savaşa yol açtığı Yemen’de devletin çöktüğü ve nüfusun üçte ikisinin yeterli gıdadan yoksun kaldığı belirtildi.

Nüfusun yarısından fazlasının akut gıda güvensizliği ile karşı karşıya olduğu büyük bir insani kriz içinde olduğu Güney Sudan’da yolsuzluğun durumu daha da kötüleştirdiğine dikkat çekildi.