Günlerce medyada linç edilmişlerdi: Irkçılık ve önyargı kurbanı Romen ailenin masum olduğu ortaya çıktı

Danimarka’da çocuklarına kötü muamele yaptıkları iddiasıyla günlerce medyada linç edilen, cezaevine konulan Romen aile; Ionuț ve Sorana Rotundu çiftinin suçsuz olduğu ortaya çıktı.

Avrupa’da ırkçılık ve önyargının son kurbanı Romen gurbetçi aile oldu. Danimarka’da geçen yıl doktora götürdükleri bebeklerine kötü muamele yaptıkları iddiasıyla 2 ay hapis yatan ve bebekleri 6 ay elinden alınan Romen aile Ionuț ve Sorana Rotundu’nun suçsuz olduğu ortaya çıktı. Danimarka Başsavcılığı, aileye gönderdiği mektupta çocuklarına kötü muameleye dair hiçbir kanıt bulunamadığını açıkladı.

AİLE GÜNLERCE MEDYADA LİNÇ EDİLMİŞTİ

Aile, Mathias isimli çocuklarına ‘sarsılmış bebek sendromu’ kötü muamelesi yaşattıkları iddiasıyla günlerce medyada linç edilmişti.

Danimarka Başsavcılığı ve devleti, uzun soruşturma ve incelemeler sonunda gönderilen yazıda ailenin masum olduğunu belirterek özür diledi. 27 Ocak Cuma günü Ionuț ve Sorana Rotundu çiftine gönderilen yazıda,  Danimarkalı yetkililer, genç Romen ailenin bebeklerine kötü muamele yaptıklarına dair hiçbir kanıt bulunamadığını belirttiler.

GELİŞMEYİ AP PARLAMENTERİ DUYURDU

Gelişmeyi Romanya’nın AP Parlamenteri Robert Sighiartău sosyal medya hesabından duyurdu. Sighiartău’nun paylaşımı şöyle: “Geçen yıl Danimarka’da Romen vatandaşı genç aileye bebeklerine sarsılmış bebek sendromu yaşattıklarına dair maruz kaldıkları davayı hatırlıyor musunuz? O zaman birçok kişi bana Danimarka devletinin hata yapmasının mümkün olmadığını söyledi. Öyle mi.. Sorana ve Ionut çifti, Danimarka devletinden kendilerine yöneltilen tüm suçlamalarda masum olduklarına dair resmi mektup aldılar. Ancak maalesef küçük bebekleri Mathias, 6 ay anne-babasından ayrı bırakıldı. Aile, haksız yere 2 ay hapis yattı. Sonunda iddiaların yalan olduğu gerçeği ortaya çıktı. Ancak Danimarka, bunun bedelini ödemek zorunda. Sadece onlar da değil…”

AİLE, DANİMARKA’YA DAVA AÇMAYA HAZIRLANIYOR

Rotundu çifti, masum olduklarının ortaya çıkmasından sonra şimdi kendilerine yapılan haksız muamele ve mağduriyetler karşısında Danimarka’daki hastane yetkililerine dava açmaya hazırlanıyor.

DANİMARKA’DAKİ OLAY NASIL OLMUŞTU?

Hayatlarını Danimarka’da sürdüren Ionuț ve Sorana Rotundu çiftinin önceki yıl 26 Aralık tarihinde Mathias adını verdikleri bir oğulları dünyaya gelmiş, ancak yaklaşık bir ay sonra (31 Ocak)’ta Odense Üniversite Hastanesi’ne kaldırılmıştı. Hastanede yapılan kontrollerde doktorlar, genç çifte, oğullarına kötü muamele yaptıkları suçlamasında bulunmuştu. Dosyaya göre ‘bebeğin kafasında sarsıntıdan kaynaklı kırıklar, beyninde ve gözlerinin arkasında kanamalar var’ deniyordu.

Hastane ve doktorların bu raporu üzerine Romen ebeveynler, kendi çocuklarına kötü muamele yaptıkları gerekçesiyle cezaevine gönderilmiş ve 2 ay tutuklu kalmışlardı. Aile, 29 Mart 2022 tarihinde tahliye edilmişti. Bu süre zarfında çocuk, belediyenin belirlediği bir ailenin bakımına verilmiş ve daha sonra koruyucu başka bir aileye emanet edilmişti. Olay günlerce medyada yer almış, Romen aile linç edilmişti. Romen yetkililerinin müdahalesinin ardından bebek, Romanya (Vaslui)’daki büyük annesine teslim edilmişti.