NATO, casus uçaklarını Romanya’ya gönderiyor

NATO, Rusya'nın askeri hava faaliyetlerini izlemek için Romanya'ya üç AWACS erken uyarı uçakları göndermeye hazırlanıyor.

Kuzey Atlantik İttifakı (NATO), Rusya’nın askeri hava faaliyetlerini izlemek için Romanya’ya üç AWACS erken uyarı uçakları göndermeye hazırlanıyor.

NATO‘dan yapılan açıklamaya göre, AWACS uçakları, 17 Ocak’ta Romanya’da olacak. Uçaklar, NATO’nun bölgedeki mevcudiyetini tahkim ve Rus Hava Kuvvetlerinin askeri faaliyetlerini takip etmek için kullanılacak.

‘MÜTTEFİKLERİMİZİN HER KARIŞINI SAVUNACAK KARARLILIKTAYIZ’

NATO Sözcüsü Oana Lungescu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, NATO’nun ittifakın her karışını koruma ve savunma kararlılığını vurgulayarak, “AWACS uçaklarımız, diğer uçakları kilometrelerce öteden tespit edebilir. Bu da uçaklarımızı NATO’nun caydırıcılık ve savunmasında kilit önemdeki kabiliyetler arasına sokuyor.” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra NATO, Avrupa’nın doğusunda varlığını artırdı. Bu amaçla bölgeye ilave savaş uçakları, gözetleme ve keşif uçakları ile tanker uçaklar sevk edildi.

NATO UÇAKLARI, BÖLGEDE DÜZENLİ DEVRİYE UÇUŞU YAPIYOR

Savaşın başlamasından bu yana NATO’nun AWACS uçakları, Doğu Avrupa ve Baltık bölgesi üzerinde NATO sınırları yakınındaki Rus savaş uçaklarını izlemek için düzenli devriye uçuşları yapıyor.

CASUS UÇAKLAR ROMANYA’YA KAYDIRILACAK

Almanya’daki Geilenkirchen üssünde konuşlu filodan Romanya’ya gönderilecek AWACS uçakları da NATO hava sahasında birkaç hafta boyunca keşif uçuşları düzenleyecek. Uçaklarla birlikte yaklaşık 180 personel de Romanya’ya konuşlanacak.

Uçaklar, NATO’nun gökteki gözü olma rollerinin ötesinde, hava polisliği, terörle mücadele veya tahliye operasyonlarına destek ve doğal afetler sırasında yardım sağlama görevlerinde de kullanılabiliyor.