Avrupa, son yılların en sıcak kışını yaşıyor

Son yılların en sıcak kışını yaşayan Avrupa'da Ocak ayı sıcaklıkları ortalamanın 10 ila 20 derece üzerinde seyrediyor.

Avrupa’da son yılların en sıcak kışı yaşanıyor. Sıcaklıklar ocak ayının başında Fransa’dan batı Rusya’ya kadar normalin 10 ila 20 santigrat derece üzerine çıktı. Uzmanlar, insan kaynaklı iklim değişikliğinin bu sonucu beraberinde getirdiğine dikkat çekiyor. 

Avrupa’daki en az 7 ülkede yılın ilk günü kayıtlara geçen en sıcak ocak ayı havası kayıtlara geçti. 

Romanya, 18, Letonya, 11.1, Danimarka, 12,6, Litvanya, 14,6, Belarus, 16,4, Hollanda, 16,9, Polonya,19,0 ve Çekya, 19,6 dereceyi gördü. 

Başta Almanya, Romanya, Macaristan ve Rusya olmak üzere Avrupa’nın doğu yarısında çok sayıda aylık ve günlük rekor kırıldı.

İsviçre, Fransa ve Çekya’nın aralarında olduğu birçok ülkedeki kayak merkezlerinin bazıları yetersiz kar nedeniyle kapandı. 

Bu olağanüstü kış sıcaklığı, İngiltere, Almanya ve İsviçre de dahil olmak üzere Avrupa’nın birçok bölgesinde en sıcak 2022’nin hemen ardından yaşandı.

“ŞİMDİYE KADAR GÖRÜLEN EN AŞIRI OLAY”

Washington Post‘un haberinde uzmanların görüşlerine yer verildi. Fransa’dan meteorolog Guillaume Sechet, “1 Ocak’ın Avrupa’nın iklim tarihindeki en inanılmaz günlerden biri olduğunu” belirten bir tweet attı.

İklim bilimci Maximiliano Herrera, bunun “Avrupa klimatolojisinde şimdiye kadar görülen en aşırı olay” olduğunu yazdı. 

Meteoroloji uzmanı Scott Duncan, “Şu anda Avrupa’daki sıcaklığın yoğunluğunu ve kapsamını anlamak zor” şeklinde mesaj paylaştı. 

YENİ YILIN İLK GÜNÜNDE REKOR SICAKLIKLARDAN BAZILARI

-İspanya’nın Bilbao kenti 25,1’e ulaşarak ocak ayının en sıcak gününü yaşadı.

-Fransa’nın Trois-Ville kentinde sıcaklık 24,9 derece oldu. Pazar günü ülke genelinde kırılan 100’den fazla rekor arasında Dax’ta 24 ve Besançon ve Chateauroux’da 18,6 vardı. 

-Almanya’nın Ohlsbach kentinde 19,4 derece ile aylık rekor kırıldı. Berlin’de sıcaklık 16 olarak ölçüldü. 

-Varşova, 19 derece ile bir önceki ocak yı rekoru olan 5,1’i geride bıraktı. 

-Romanya’nın birçok bölgesinde 1 Ocak tarihinde 18 derece olarak kaydedildi

Çekya’nın hava durumu servisi, ülkenin kayıtlara geçen en sıcak yılbaşı gecesini yaşadığını duyurdu. Prag’da aylık maksimum sıcaklık 17,7 derece olarak kaydedildi.

Kuzeydoğudan gelen kutup havası nedeniyle Avrupa’da sıcaklık yavaş yavaş azalsa da, anakara bölgesinin büyük bölümünde en az 10 Ocak’a kadar normalin üzerinde sıcaklıklar bekleniyor.  Bu tarihten sonra ay ortasına kadar daha serin bir havanın olabileceği tahmin ediliyor. 

ALPLER’DE SICAKLIK 20.9 DERECE

Bölgesel rekor sıcaklıklar daha önce de kaydedilmesine rağmen mevsim normallerinin 10 derece üstüne çıkan hava şartları, Avrupa’nın belli bölgelerinde alışılmışın dışında bir kış geçirilmesine neden oluyor. Ocak ayında adeta bahar havasının yaşandığı Avrupa’da, sıcak hava dalgası İsviçre ve Fransa’daki kayak merkezlerini de etkiledi. Bazı tesislerin yetersiz kar nedeniyle kapandığı bildirildi.

Yılın ilk günü İsviçre Alpleri’nin kuzeyinde yer alan Jura kantonundaki Delemont kasabasında 20.9 derecelik sıcaklık, bölgede ocak ayında kaydedilen en yüksek sıcaklık olarak tarihe geçmişti. Uzmanlar, geçen yıl son 500 senenin en sıcak yazını geçiren Avrupa’da sıcak hava dalgasının kış aylarında da bu denli etkili olmasının nedeni olarak iklim değişikliğine işaret ediyor.  

TÜRKİYE’DE SON 52 YILIN EN SICAK ARALIK AYI YAŞANDI

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, son 52 yılın en sıcak aralık ayının yaşandığını, yağışların ciddi oranda azaldığını bildirdi.

Kurum, “Son 52 yılın en sıcak aralık ayını yaşadık. Yağışlar ciddi oranda azaldı. Bu tablo umut vermiyor. Hep söylüyoruz, kaynaklarımız sınırsız değil. Bu bilinçle çalışıp, adımlarımızı atıyoruz. Hepimiz üzerimize düşeni yapmalıyız.” değerlendirmesinde bulundu.