Azerbaycan elektriği, Karadeniz altından Avrupa’ya taşınacak

Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis’in ev sahipliğinde Cotroceni Sarayı’nda düzenlenen imza törenine, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen'in yanı sıra; Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili ve Romanya başbakanı Nicolae Ciuca da katıldı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Romanya, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki Karadeniz elektrik hattının çok önemli olduğunu, projenin, Karadeniz’in iki yakasını hem enerjide hem dijital iletişimde birbirine bağlayacağını söyledi.

“Karadeniz’in iki yakası hiç bu kadar yakın olmamıştı” diyen Von der Leyen, Bükreş’te, Azerbaycan, Gürcistan, Romanya ve Macaristan arasında yeşil enerji geliştirme ve iletimi alanında stratejik ortaklık anlaşmasının imza töreninde konuştu. Anlaşmanın, AB’yi Güney Kafkasya bölgesindeki ortaklarına daha da yakınlaştıracağına işaret eden von der Leyen, bunun temiz enerjiye geçişe de yardımcı olacağını belirtti.

LEYEN: RUS FOSİL YAKITLARINDAN VAZ GEÇTİK

Von der Leyen, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasıyla birlikte, Rus fosil yakıtlarından vazgeçtiklerini ve güvenilir enerji ortaklarına yöneldiklerini anlattı.

Geleceğin temiz, uygun fiyatlı ve güvenli yenilenebilir enerji kaynaklarında olduğuna işaret eden von der Leyen, yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji bağımsızlığına ve enerji arz güvenliğine katkı sağladığını belirtti.

Von der Leyen, imzalanan anlaşmanın yenilenebilir enerjiye öncelemesini memnuniyetle karşıladığını vurguladı.

“Artan yenilenebilir enerji üretimini entegre etmek için daha güçlü elektrik ara bağlantılarına ihtiyacımız var. Bu nedenle Romanya, Gürcistan ve Azerbaycan arasındaki Karadeniz elektrik hattı çok önemli.” diyen von der Leyen, bunun iddialı bir proje olduğunu belirtti.

KARADENİZ’İN İKİ YAKASI ENERJİ VE İLETİŞİMLE BAĞLANACAK

Von der Leyen, projenin, Karadeniz’in iki yakasını hem enerjide hem de dijital iletişimde birbirine bağlayacağına ve Hazar Denizine doğru ilerleyeceğine dikkati çekerek, “Proje, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen elektriği Romanya ve Macaristan üzerinden AB’ye getirerek arz güvenliğimizi güçlendirmeye yardımcı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Karadeniz elektrik hattının fırsatlarla dolu yeni bir iletim güzergahı olduğunu dile getiren von der Leyen, bunun Gürcistan’ı bir elektrik merkezine dönüştürebileceğini ve AB elektrik piyasasına entegre edebileceğini ifade etti.

Von der Leyen, Karadeniz elektrik hattı projesinin devam eden fizibilite sonuçlarını sabırsızlıkla beklediğini, projeyi finansal olarak desteklemeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

IOHANNİS: ENERJİ GÜVENLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM ATTIK

Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ise yaptığı konuşmada, söz konusu ülkeler arasında deniz altı kablosu projesinin hayata geçirilmesine yönelik imzalanan anlaşma ile yenilenebilir kaynaklardan üretilen ve Azerbaycan’dan gelen elektriğin Romanya üzerinden Macaristan’a ve Avrupa’nın geri kalanına taşınacağını belirtti.

Romanya’nın ve tüm bölgenin enerji güvenliğini güçlendirmek için önemli bir adım attıklarını vurgulayan Iohannis, bu imzanın, Romanya’nın bölgedeki konumunu güçlendirmek ve halkının yararına en güvenli enerji kaynaklarını belirlemek için önemli olduğunu kaydetti.