Şok! Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı, yolsuzluktan gözaltına alındı

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili (sağda) ile İtalyan eski milletvekili Pier-Antonio Panzeri, AP’de lobi için Katar’dan rüşvet almak iddiasıyla gözaltına alındı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan Yardımcısı Eva Kaili, Belçika Federal Savcılığının yürüttüğü yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alındı.

Belçika Federal Savcılığı’nın talimatıyla gün içerisinde 16 eve yapılan baskında AP Başkan Yardımcısı, AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı (S&D) ve Yunan muhalefet partisi PASOK üyesi Eva Kaili ile birlikte 3 kişi daha gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlar arasında S&D’nin eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi üyesi Pier-Antonio Panzeri de bulunuyor.

POLİS, 600 BİN EURO NAKİT PARAYA EL KOYDU

Haberler üzerine S&D Grubu’nun web sitesinden yapılan açıklamada “Avrupa kurumlarındaki yolsuzluk iddiaları karşısında dehşete düştük. S&D Grubu yolsuzluğa tolerans göstermiyor. Kapsamlı bir soruşturmayı ilk önce biz destekliyoruz. Tüm soruşturma makamlarıyla tam bir işbirliği yapacağız. Devam eden adli işlemler hakkında kamuya açık bir şekilde yorum yapmayacağız.” denildi.

PASOK’TAN İHRAÇ EDİLDİ

Öte yandan Yunan medyasında yer alan haberlere göre PASOK, Kaili’nin partiden ihraç edildiğini duyurdu.

PASOK’un açıklamasında “Son gelişmeler ve Belçika makamlarının Avrupalı yetkililerin yolsuzluğuna ilişkin soruşturmasının ardından, PASOK Milletvekili Eva Kaili, Cumhurbaşkanı Nikos Androulakis’in kararıyla partiden ihraç edildi.” ifadeleri kullanıldı.

KÖRFEZ ÜLKESİ KATAR’DAN RÜŞVET ALMIŞLAR

Belçika Federal Savcılığından yapılan açıklamada, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiğinden şüphelenildiği duyurulmuştu.

Açıklamada bugün adreslerde yapılan aramalarda toplam 600 bin avro değerinde nakit, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.