Avusturya’nın haksız Schengen engeli Romanya’yı ayağa kaldırdı

AB uzmanlarının haftalar süren Schengen inceleme  raporlarına rağmen Avusturya’nın takındığı olumsuz tavır Romanya’yı ayağa kaldırdı. İşte Romen yetkililerin bazı tepkileri:

IOHANNİS: “SON DERECE ADALETSİZ BİR KARAR”

Romanya’nın Schengen desteğini hak ettiğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, AB uzmanlarının ve kurumlarının son değerlendirme raporlarının da bunu doğruladığını belirterek, Avusturya’nın tavrını ‘kabul edilemez’ bulduğunu belirtti. Iohannis, “Son derece adaletsiz bir karar. Tek bir üye devlet maalesef bu gerçekleri görmezden gelmeyi ve Avrupa Birliği’nin kararını oy birliği ile engellemeyi seçti. Avusturya’nın bugünkü toplantıdaki üzücü ve haksız tavrı, özellikle mevcut jeopolitik bağlamda çok ihtiyacımız olan Avrupa Birliğini ve bütünlüğünü etkileme riski taşıyor. Sevgili Romenler, Romanya burada bitmiyor!  Schengen’e katılım stratejik hedefimizdir ve bunu başarana kadar durmayacağız.’’

BAŞBAKAN CİUCĂ: AVUSTURYA’NIN KATI TAVRINI ANLAYAMIYORUZ

Başbakan Nicolae Ciucă da Avusturya’nın Romanya’ya karşı takındığı katı tavrına tepki gösterdi. Ciucă, “Avusturya’nın sergilediği esnek olmayan tutumdan dolayı üzgünüz ve dürüst olmak gerekirse bunu anlamıyoruz. Geçen yıl Romanya, Avrupa güvenliğini sağlamada gerçek bir aktör olduğunu her zamankinden daha fazla kanıtladı” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN PROTESTO NOTASI

Dışişleri Bakanı (MAE) Bogdan Aurescu, Avusturya’nın Bükreş Büyükelçisi Adelheid Folie’yi Bakanlığa çağırarak protesto notası verdi ve ülkesinin tavrı konusunda izahat istedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Bakan Aurescu’nun Avusturya’nın bu anlaşılmaz tavrı ile kendisini AB içinde izole ettiğini vurguladığı belirtilerek “Avusturya, bu düşmancı tavrı ile iki ülke arasında kaçınılmaz sonuçları olacak bir tavır takınmıştır” denildi.

İÇİŞLERİ BAKANI BODE: KURALLAR SONRADAN DEĞİŞTİRİLEMEZ

Schengen’in belli kurallar içerdiğini ve bu kuralları Romanya’nın AB uzmanlarının da kabul ettiği gibi yerine getirdiğini söyleyen İçişleri Bakanı Lucian Bode, “Maalesef Avusturya, bu tavrı ile AB dışındaki bazı aktörleri mutlu etmiştir.” yorumunu yaptı.

SENATO BAŞKANI GORGHİU: “AVUSTURYA DÜŞMANCA TAVIR TAKINDI

Avusturya’nın Romanya’ya karşı tavrını ‘düşmanca ve kabul edilemez’ olarak değerlendiren Senato Başkanı Alina Gorghiu, “Avusturya’nın açıkça Romanya’ya karşı düşmanca tavır içinde olduğunu anlıyorum. JAI Konseyi’nde bugün yapılan oylama, apaçık bir çifte standarttır. Bu, Romanya’ya yapılan bir haksızlıktır. Avusturya’nın ileri sürdüğü gerekçeler temelsizdir. “

CİOLACU: “AVUSTURYA, PUTİN’E NOEL HEDİYESİ VERDİ”

İktidar ortağı PSD genel başkanı Marcel Ciolacu da yaptığı açıklamada Avusturya’nın bu haksız karşı tutumu ile Avrupa Birliği’ni bölerek Putin’e karşılıksız bir Noel hediyesi verdiğine dikkat çekerek, “Şüphesiz Avusturya için bunun sonuçları olacaktır” dedi.