AB’den dondurulan Rus varlıklarını ‘savaş tazmini’ olarak Ukrayna’ya gönderme teklifi 

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Rusya ve Rus oligarklarının, Ukrayna'ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşası için gereken masrafları karşılaması gerekiyor." ifadesini kullandı.

Avrupa Birliği (AB), Rusya’nın savaş nedeniyle dondurulan 300 milyar eurlok merkez bankası rezervlerine ve Rus oligarkların dondurulmuş 19 milyar euroluk mal varlıklarına el koyarak Ukrayna’nın savaş zararının tazminini planlıyor. 

Avrupa Komisyonu yetkilileri, Rus Merkez Bankası’nın varlıklarını yönetmek ve yatırım yapmak için bir fon oluşturarak gelirleri Ukrayna’nın desteklenmesi için kullanmanın Batılı ülkeler için kısa vadeli bir seçenek olabileceğini kaydetti. 

LEYEN: RUSYA, UKRAYNA’YA VERDİĞİ ZARARIN BEDELİNİ ÖDEMELİ!

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Rusya ve Rus oligarklarının, Ukrayna’ya verdiği zararı tazmin etmesi ve ülkenin yeniden inşası için gereken masrafları karşılaması gerekiyor.” ifadesini kullandı.

Rusya’nın savaş nedeniyle dondurulan 300 milyar euroluk merkez bankası rezervlerine ve Rus oligarkların dondurulmuş 19 milyar euroluk mal varlıklarına el konulması tartışılmaya başlandı. 

Komisyon Başkanı von der Leyen, sosyal medya hesabından Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin video paylaşımında da bulundu ve şunları söyledi:

“Rusya’nın neden olduğu tahribatın bedelini mali olarak ödemesi gerekiyor. Ukrayna’nın şimdiye kadar uğradığı zarar 600 milyar euro olarak öngörülüyor. Ortaklarımızla birlikte kısa vadede bu fonları yönetecek ve onlarla yatırım yapacak bir yapı oluşturabiliriz.”

RUSYA’NIN SUÇLARI CEZASIZ KALMAYACAK

“Yaptırımlar kalkınca bu fonlar Rusya’nın Ukrayna’ya verdiği zararın tamamını tazmin etmesi için kullanılmalı. Bunu mümkün kılmak için ortaklarımızla uluslararası bir anlaşma üzerinde çalışacağız.” diyen von der Leyen, uluslararası ortaklarla bunu gerçekleştirmenin yasal yollarını bulabileceklerini ileri sürdü ve “Rusya’nın korkunç suçları cezasız kalmayacak.” ifadesini kullandı.