NATO’dan Ukrayna ve Rusya’nın komşu ülkelerine güvence

NATO Dışişleri Bakanlarının Bükreş'teki ikinci gün oturumlarında savaştan ağır etkilenen Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek ile Batı Balkanlar'a destek konusu ve NATO-Çin ilişkileri masaya yatırıldı.

NATO Dışişleri Bakanları, yaklaşan kış koşulları ve enerji kriziyle zorlu bir döneme giren Ukrayna’ya ve savaş nedeniyle güvenlik ve ekonomileri kırılgan hale gelen Rusya’nın komşu ülkelerine destek sözü verdi.

Kuzey Atlantik İttifakı Dışişleri Bakanlarının Bükreş’teki ikinci gün oturumlarında savaştan ağır etkilenen Gürcistan, Moldova ve Bosna Hersek ile Batı Balkanlar’a destek konusu ve NATO-Çin ilişkileri masaya yatırıldı. Oturuma, Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova Dışişleri Bakanları da katıldı.

Toplantının ardından yayınlanan açıklamada, dışişleri bakanlarının, “Çin’in iddialı askeri gelişmelerini, teknolojik ilerlemelerini ve büyüyen siber ve hibrit faaliyetlerini” değerlendirdiği belirtildi.

Açıklamada, “Bakanlar, NATO’nun dayanıklılık yönergelerine uymanın, NATO’nun teknolojik üstünlüğünü korumanın ve Hint-Pasifik bölgesindeki ortaklarla ve Avrupa Birliği ile işbirliğini güçlendirmeye devam etmenin önemini vurguladılar” denildi.

UKRAYNA DIŞİŞLERİ BAKANI KULEBA, PATRİOT İSTEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, toplantıda Rusya’nın Ukrayna’daki sivil altyapıya yönelik “barbarca” saldırıları kınadı. Blinken, “Geçtiğimiz haftalarda Rusya, Ukrayna’nın enerji sisteminin üçte birinden fazlasını bombalayarak milyonları soğuğa ve karanlığa sürükledi. Bunlar Başkan Putin’in yeni hedefleri. Ukrayna halkına yönelik bu vahşet barbarcadır” dedi.

Bakan Blinken ile başbaşa görüşen Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba, ülkesinin şu anda en büyük ihtiyacının “elektrik teçhizatı ve Rus füze saldırılarıyla başa çıkabilmek için ABD yapımı Patriot füze bataryaları” olduğunu söyledi.

” Ukrayna’nın en çok ihtiyacı olan şey Patriotlar ve elektrik trafolarıdır” diyen Kuleba, toplantı sonrası çeşitli NATO ülkelerinden daha fazla yardım sağlamaları konusunda tahhütler aldığını belirtti ancak bunun “Patriot yardımı” olup olmadığı konusuna açıklık getirmedi.

STOLTENBERG: “RUSYA’YI HAFİFE ALMAMALIYIZ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ise yaptığı kapanış basın toplantısında, “Ukrayna önemli ilerleme sağladı ama Rusya’yı hafife almamalıyız” uyarısını yineleyerek, Patriot yardımı konusunun toplantıda konuşulduğunu doğruladı. Stoltenberg, “İttifakımız bu tür sofistike karadan havaya füze sistemlerine sahip değil. Buna yalnızca birkaç üye ülke sahip ve bu onların kararı” dedi.

NATO Dışişleri Bakanları toplantısının son oturumunda AB ve NATO’ya üye olmak isteyen Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova dışişleri bakanlarının da katılımıyla, savaştan etkilenen ülkelere yardımı da tartıştı.

Stoltenberg, NATO müttefiklerinin Rusya’nın baskısıyla karşı karşıya kalan Moldova, Gürcistan ve Bosna-Hersek’e yardım sözü verdiklerini açıkladı. Stoltenberg, “Bu üç değerli NATO ortağıyla, güvenlik kaygılarımızı ve işbirliğimizi güçlendirmenin yollarını tartıştık. Ve müttefikler bu 3 ülkeye, güvenlik ve savunma kurumlarını iyileştirmek için kapasite geliştirme, reformlar ve eğitim de dahil olmak üzere özel desteğimizi arttırma konusunda anlaştı” dedi.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg düzenlediği basın toplantısında, “Ukrayna’dan alınacak bir ders varsa, o da bu ülkeleri şimdi desteklememiz gerektiğidir” dedi.

NATO-ÇİN İLİŞKİLERİ DE GÖRÜŞÜLDÜ

Bakanlar ayrıca, Çin’in “NATO çıkarları, değerleri ve güvenliğine yönelik ortaya koyduğu uzun vadeli zorlukları” da görüştü.

NATO bakanlar düzeyindeki tüm oturumlara, NATO üyeliği için Türkiye ve Macaristan’ın onay vermesini bekleyen Finlandiya ve İsveç de davetli ülke sıfatıyla katıldı. İsveç ve Finlandiya’nın katılımıyla NATO’nun daha da güçlü olacağını belirten Genel Sekreter, “Onları İttifak’ın tam üyeleri olarak karşılamanın zamanı artık geldi” uyarısını yineledi.

BLİNKEN:”İSVEÇ VE FİNLANDİYA YAKINDA NATO’YA KATILIYOR”

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı ile ilgili bir soruya Blinken, “Bu söz konusu olduğunda, ilk olarak, tüm NATO ülkeleri katılım protokollerini imzaladılar. 30 ülkeden 28’i onayladı ve bu süreç olağanüstü bir hızla gerçekleşti. Bence geriye dönüp yeni üyeler kazandıran NATO’nun önceki genişlemelerine bakarsanız, bu sürecin çok daha uzun olduğunu görürsünüz. Yani bu rekor bir hızla oluyor. Türkiye, İsveç ve Finlandiya, güvenliğiyle ilgili endişeler de dahil olmak üzere Türkiye’nin endişelerinin tam olarak ele alındığından emin olmak için NATO’nun yanı sıra, bu 3 ülke doğrudan temas halindedir. Bu süreç ilerliyor. Ve son birkaç gündür duyduklarıma dayanarak; Finlandiya ve İsveç’in yakında ittifakın resmi olarak yeni üyeleri olacağından eminim” yanıtını verdi.