Stoltenberg: “NATO, müttefik topraklarının her karışını savunmaya hazır”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bugün Bükreş'te başlayacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis ile bugün Bükreş’te başlayacak NATO Dışişleri Bakanları toplantısı öncesinde ortak basın toplantısı düzenledi. NATO’nun müttefik topraklarının her karışını savunmaya hazır olduğunu söyleyen Stoltenberg, “Putin’in savaş politikası kaybetmeye mahkum.” dedi.

Dışişleri bakanlarının Ukrayna’yı desteklemek için muhtemel yolları masaya yatıracaklarını aktaran Stoltenberg, “Putin’in yenmesine izin veremeyiz. Bu, amaçlara güç kullanarak erişilebileceği mesajını verir.” diye konuştu.

“KIŞI SAVAŞ SİLAHI OLARAK KULLANACAK”

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’nın elektrik şebekesine, doğalgaz ve temel hizmetlere ilişkin altyapısına saldırmayı sürdürmesinin muhtemel olduğunu ifade ederek, “Kışa girdiğimizde bunu yapması, Başkan Putin’in şu anda kışı Ukrayna’ya karşı bir savaş silahı olarak kullanmaya çalıştığını gösteriyor.” değerlendirmesini yaptı.

NATO Genel Sekreteri, dışişleri bakanlarının iki günlük toplantıda Rusya’nın baskısı altındaki Bosna Hersek, Gürcistan ve Moldova’ya yapılacak yardımları da görüşeceğini bildirdi.

ROMANYA , 5 BİN MÜTTEFİK ASKERE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Cumhurbaşkanı Iohannis de, NATO’nun Romanya’nın savunmasına önemli katkılarda bulunmaya devam edeceğinin altını çizdi. NATO ve müttefik ülkelerin Romanya’da önemli kuvvetler konuşlandırdığını belirten Iohannis, Romanya’nın şu anda yaklaşık 5 bin müttefik askere ev sahipliği yaptığını ifade etti. Bir gazetecinin sorusu üzerine Iohannis, “Yüksek sayıda müttefik birliğe ihtiyaç var ancak bu da yeterli değil. Sağlam bir caydırıcılık ve savunmayı sağlayabilmek için ekipmana, daha doğrusu önceden konumlandırılmış ekipmana ihtiyaç var.” dedi.

Iohannis, “2030 Stratejik Konseptin uygulanması, sadece Avrupa-Atlantik bölgesinin güvenliğinin değil aynı zamanda uluslararası düzenin istikrarının da bağlı olduğu ittifakımızın daha büyük bir rol üstlenmesine yol açacaktır” diye konuştu.

Madrid Zirvesi’nde alınan kararları “oldukça genel” olarak niteleyen Iohannis, “Bir saldırı durumunda hangi birliklerin gönderileceğinin çok net bilinmesi gerek. Somut planlara ihtiyaç var. Bu tür kararları son ana bırakamayız.” şeklinde konuştu.