Moldova’dan Rus tehditlerine karşı seferberlik ilanı hazırlığı

Moldova Savunma Bakanı Anatolie Nosatîi, Ukrayna’daki çatışmaların Moldova sınırlarına yönelmesi durumunda seferberlik ilan edilebileceğini söyledi. TVR Moldova televizyonuna konuşan Bakan Nosatîi, Rusya ve Ukrayna arasında devam eden savaşa dair açıklamalarda bulundu.

‘NATO VE ROMANYA’DAN DESTEK İSTEDİK’

Ukrayna’ya yönelik fırlatılan bazı Rus füzelerinin Moldova toprakları üzerinden geçtiğine dikkati çeken Nosatîi, bunun bir daha yaşanıp yaşanmayacağı konusunda garantinin olmadığını ve bu nedenle Batılı ortaklar, NATO ve Romanya’dan güvenlik konusunda destek talep ettiklerini dile getirdi.

‘SEFERBERLİK İLAN EDEBİLİRİZ’

Moldova’da seferberlik ilan edilip edilmeyeceği yönündeki soruyu da yanıtlayan Nosatîi, şunları kaydetti: “Bu senaryonun gerçekleşmesi için Ukrayna’daki cephede ciddi değişikliklerin yaşanması gerekiyor. Örneğin, bu, çatışmalar sınırlarımıza doğru yönelirse, Ukrayna’dan ülkemize göç konusunda değişiklikler yaşanırsa veya savaş bölgesinde askeri birliklerin hareketlenmesini fark edersek gerçekleşir. Elbette, bu durumda tepki verebilmek için belirli önlemler almamız gerekecek.”

Moldova Cumhurbaşkanı Maia Sandu da geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada Rusya’nın, Moldova’nın egemenliğine ve güvenliğine müdahale etmesi durumunda gerekli önlemlerin alınacağını belirtmişti.