20 yıl önce 1 lira almak için 9.5 leva ödeyen Bulgarlar şimdi 9,5 lira için 1 leva ödüyor!

Bulgaristan’dan Türkiye’ye alışveriş yapmaya gelenlerin sayısında her geçen gün artış yaşarken, bu ticaretin arkasında Türk lirasının dramatik çöküşü bulunuyor.

Türk Lirası’nda yaşanan devalüasyon nedeniyle Bulgaristan’dan Türkiye’ye alışveriş yapmaya gelenlerin sayısında her geçen gün artış yaşarken, bu ticaretin arkasında Türk lirasının dramatik çöküşü bulunuyor.

Para Medya’da yer alan haber göre, özellikle hafta sonları Edirne’ye gelen binlerce Bulgar, başta market ve eczaneler olmak üzere ne bulursa alıyor. Bu ticaretin arkasında Türk lirasının büyük değer kaybı bulunuyor. 2002 yılında 1 Bulgar levası 9.5 TL yaparken, bu rakam 2010 yılında 1 TL 1 Bulgar levasına eşit oldu.

BULGAR LEVASI SÜREKLİ DEĞER KAZANDI

Bulgarlar Türkiye’ye geldiğinde 2002 yılında 1 lira almak için yaklaşık 9.5 leva ödemek zorunda kalıyorlardı. Aradan geçen tam 22 yıl sonra yani bugün tam tersi 1 leva ödeyerek 9.5 lira alıyorlar. Özellikle son bir yıldır Türk lirası Bulgar levası karşısında daha hızlı değer kaybetmeye başladı. Türk lirasının Bulgar levası karşısında değer kaybetmesi bu ülkeden günü birlik alışverişe gelenlerin sayısının patlamasına neden oldu.