Yunanistan-Bulgaristan boru hattı hizmete girdi

Azeri gazını Yunanistan üzerinden Bulgaristan'a taşıyacak boru hattı hizmete girdi. Sofya’da düzenlenen törene aralarında Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in de bulunduğu birçok devlet başkanı ve hükümet başkanı katıldı.

Avrupa Birliği’nin (AB) Rusya’ya doğal gaz konusundaki bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlayacak olan Yunanistan-Bulgaristan boru hattı (ICGB) bugün Sofya’da düzenlenen törenle hizmete girdi. Boru hattında yılda 3 milyar metreküp Azerbaycan doğal gazının aktarımı sağlanacak.

Azeri gazını Yunanistan üzerinden Bulgaristan’a taşıyacak olan boru hattının hizmete girmesi dolayısıyla düzenlenen törene Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen da katıldı. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da düzenlenen törende konuşan von der Leyen “Bugün Bulgaristan ve Güneydoğu Avrupa için yeni bir dönem başlıyor” dedi.

Von der Leyen, “Bu boru hattı çığır açıyor. Bulgaristan’ın ve Avrupa’nın enerji güvenliğinde çığır açıyor. Ve bu özgürlük demek. Rus gazına olan bağımlılıktan özgürleşme demek” şeklinde konuştu.

KAPASİTESİ 5 MİLYAR METREKÜP

182 kilometre uzunluğundaki Yunanistan-Bulgaristan Doğalgaz Bağlantı Hattı (IGB) Yunanistan’ın Gümülcine kentinden Bulgaristan’ın orta kesimlerindeki Stara Zagora kentine bağlanıyor. Hazar Denizi’nden çıkan gaz, IGB’ye ise Türkiye’den geçen Trans Adriyatik Boru Hattı (TAP) üzerinden akacak. IGB’nin başlangıçta yılda 3 milyar metreküp gaz taşıması, ileride kapasitenin 5 milyar metreküpe kadar çıkarılması öngörülüyor.

RUS GAZINA KARŞI ALTERNATİF OLACAK

2009 yılında başlanan boru hattı projesini AB’nin 250 milyon euro ile desteklediğini ifade eden von der Leyen, yeni boru hattının Bulgaristan’ın gaz ihtiyacını karşılayacağını vurguladı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrasında tırmanan gerginlikte Nisan ayı sonunda Bulgaristan’a Rus gazının akışı kesilmişti.

Bulgaristan’da geçici hükümetin Başbakanı Gılıb Donev, IGB’nin açılışının Temmuz ayında yapıldığını ancak boru hattının bugün hizmete girdiğini hatırlattı.

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev de, “Bulgaristan ile Yunanistan arasındaki stratejik iş birliği sayesinde bölgede istikrarı sağladık” ifadelerini kullandı.

AZERBAYCAN İŞ BİRLİĞİNİ ARTIRMAYI HEDEFLİYOR

Sofya’daki törene Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis ve Romanya Başbakanı Nicolae Ciuca da katıldı.

Ülkesinin Avrupa Birliği ile uzun vadede iş birliğini artırmayı istediğini vurgulayan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, doğal gaz sevkiyatının yanı sıra gelecekte yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik ihracatının da gündemde olduğunu belirtti. Azerbaycan, 2027 yılına kadar AB’ye yaptığı doğal gaz sevkiyatını iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de somut ticari hayatına başlayan projenin yeni bir doğal gaz aktarım köprüsü olarak Avrupa’nın ticari haritasını değiştirdiğini kaydetti. Miçotakis, “Azeri gazın bizlere ulaşması Rus gazına olan bağımlılıktan kurtaracak.” değerlendirmesini yaptı.

BAŞBAKAN CİUCĂ: “BİRLİKTE DAHA GÜÇLÜYÜZ”

Avrupa’nın doğal gazda Rus bağımlılığından kurtulmasının alternatif enerji kaynakları ile mümkün olacağını belirten Romanya Başbakanı Nicolae Ciucă ise yaptığı konuşmada, bu nedenle yeni projenin bu alanda önemli bir adım olacağını belirtti. Doğal gaz piyasasındaki yapay açıkların enerji fiyatlarını olumsuz etkilediğini vurgulayan Ciucă , “Ülkelerimiz bu konuda ödevini tam yapmalı. Ukrayna, Moldova ve Batı Balkanlar da bu projelerimize güveniyor. Birlikte daha güçlüyüz” dedi.

BULGARİSTAN-SIRBİSTAN AKTARIM HATTI İNŞAATI SÜRÜYOR

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic de bir yıla kadar Sırbistan ile Bulgaristan arasındaki ara doğal gaz aktarım bağlantısının çalışmalarının tamamlanacağını bildirdi.