Türk vatandaşlarına Schengen vizesi duvarı

Türk vatandaşları aylardır Schengen vizesi gecikmeleri veya ret almaları sebebiyle Avrupa’ya gidemiyor.

Türk vatandaşları Schengen vizesi almakta zorlanıyor. Sosyal medya üzerinden de birçok insan vize alma sorunlarını dile getiriyor. SchengenVisaInfo’nun verdiği bilgiye göre Türk vatandaşları randevu verilmemesi veya vize retleri yüzünden Avrupa seyahatlerini askıya almak zorunda kalıyor.

TÜRK VATANDAŞLARINA VİZE VERİLMESİ ZORLAŞTI

İstatistiklere göre Türk vatandaşlarının başvurularında 2014 yılında yüzde 4’ü reddedilirken bu sayı 2020’de yüzde 12,7’ye yükseldi. Retlerin son beş yılda Türk vatandaşlarına 26 milyon Euro’ya mal olduğu belirtiliyor.

Dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’e konuşan spor sunucusu Sinem Oktan’da vize alamayanlar arasında. Oktan normal zamanlarda sık sık maçları izlemek ve röportaj yapmak için gittiği Avrupa’ya aldığı 2 retten dolayı gidemediğini belirtti. Oktan Reuters’e şunları söyledi: “Önce Almanya’ya, ardından Fransa’ya başvurdum. Her ikisi de başvurumu reddetti. Maçları takip etmek, filme almak ve insanlarla röportaj yapmak için defalarca yurt dışına seyahat ettim, belki 50-60 kez. Bu sorunu ilk kez yaşıyorum.”

ÇAVUŞOĞLU: PLANLI VE KASITLI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuyla ilgili, “Maalesef ABD ve bazı AB ve AB dışı batılı ülkeler vatandaşlarımıza bir yıl, 6-7-8 ay sonra vize randevusu veriyor. Ret oranlarını da artırdılar. Bu planlı ve kasıtlıdır.” dedi. AB Türkiye Delegasyonu Başkanı ise Reuters’e verdiği demeçte Schengen başvurularını siyasi gerekçelerle değil esasına göre değerlendirildiğini ve Türkiye’den nispeten daha eksik ve potansiyel olarak sahte başvurular olduğunu belirtti.