Bulgaristan’dan 70 Rus diplomata sınır dışı kararı

Başbakan Kiril Petkov, “70 Rus diplomatı sınır dışı ettik. Pazar günü bir Rus uçağının dolu bir şekilde Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Bulgaristan, çoğunluğunu örtülü istihbarat faaliyeti yürüttüğünü iddia ettiği 70 Rus diplomatı sınır dışı kararı aldı. Rus diplomatlara pazar günü gece yarısına kadar ülkeyi terk etmeleri için süre verildi.

BAŞBAKAN PETKOV: “ÇOĞU İSTİHBARAT FAALİYETİ YÜRÜTÜYORDU”

Parlamentoda gazetecilere açıklamalarda bulunan Başbakan Kiril Petkov, “70 Rus diplomatı sınır dışı ettik. Pazar günü bir Rus uçağının dolu bir şekilde Moskova seferine çıkmasını bekliyoruz.” dedi.

Bu kişilerin büyük bir bölümünün başka ülkenin istihbarat servisleri için çalışırken, diplomatik zırhını sadece ‘paravan olarak’ kullandığına dikkat çeken başbakan Petkov, yabancı ülkelerin hükümetlerinin kendi iç işlerine karışmaya teşebbüste bulunduklarında tavırlarını net koyduklarını belirterek, “Tavrımız Rusya halkına karşı bir tutum değildir.” dedi.

Söz konusu sınır dışı kararı ile Bulgaristan, AB ülkeleri içinde şu ana kadar tek seferde en fazla Rus diplomatı sınır dışı eden ülke konumuna geldi. Geçtiğimiz Nisan ayında Bulgaristan’da toplam 114 olarak belirtilen Rus diplomatların sayısı neredeyse yarı yarıya düşmüş olacak.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ‘ÜLKEDE 48 RUS DİPLOMATI KALDI’

Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada da Bulgaristan’daki toplam Rus diplomatik personel varlığının 48 kişi ile sınırlandırıldığını ve pazar günü gece yarısına kadar sınır dışı kararı verilenlerin ülkeyi terk etmelerinin istendiği belirtildi.

Bakanlık, Bulgaristan’ın Rusya’daki (Ekaterinburg kentindeki) diplomatik misyonunu da geçici olarak kapattığını ve Rusya’dan da mütekabiliyet esası çerçevesinde açılan Bulgaristan’ın Rusçuk kentindeki misyonunun da faaliyetlerini geçici olarak durdurmasını beklediğini aktardı.

Rusya Federasyonu’nun Bulgaristan’da güçlü bir lobiye sahip olmasına rağmen, Bulgaristan 2021’den bu yana ülkede “casusluk yaptıkları gerekçesiyle” 10’u aşkın Rus diplomatı sınır dışı etmişti.