Zimmetine 87 bin euro geçiren Türkiye’nin Burgaz konsolos muavini: ‘Devletten borç aldım!”

Türkiye’nin Bulgaristan Burgaz Başkonsolosluğu’nda konsolos muavini olarak görev yapan C.A., 87 bin Euro’yu zimmetine geçirdi. 10 yıl hapse mahkum edilen C.A., "Borçlarımı ödeyemeyince devletten borç aldım" dedi.

Türkiye’nin Bulgaristan Burgaz Başkonsolosluğu’nda konsolos muavini olarak görev yapan C.A., Başkonsolosluğa ait 87 bin Euro’yu zimmetine geçirdiği tespit edilmesinin ardından 10 yıl hapse mahkum edildi. Konsolos muavini C.A., zimmetine para geçirmesini “Borçlarımı ödeyemeyince devletten borç aldım” şeklinde savundu.

T24, 2019 yılında Türkiye’nin Bulgaristan’daki Burgaz Başkonsolosluğu’nda konsolos muavini olarak görev yapan C.A’nın, zimmetine para geçirdiği iddiasıyla yargılandığı dava dosyasına ulaştı.

HESAPLARDA AÇIK TESPİT EDİLDİ

Burgaz Başkonsolosluğu’nun hesaplarında açık tespit edilmesi üzerine Dışişleri Bakanlığı idari soruşturma başlattı. Yapılan incelemede, özellikle dövizle askerlik ödemelerine ait bir meblağın uzun süredir, Mayıs 2019’dan Eylül 2019 tarihine kadar olan sürede de konsolosluk hasılatının bankaya yatırılmadığı ve özel ödenekte de kayda değer bir meblağın bulunmadığı belirlendi. Personel ile yapılan görüşmeler sonucu, konsolosluk muavini C.A’nın, her yedi günde bir Başkonsolosluk adına açılan banka hesabına yatırılması gereken paraları yatırmadığı, kendisine teslim edilen özel ödeneklerin büyük kısmının da odasında bulunan kasada olmadığı anlaşıldı.

87 BİN EURO’YU ZİMMETİNE GEÇİRMİŞ

Yapılan hesaplamalar sonucunda da C.A’nın, 66 bin 624 Euro, 4200 dolar ve 31 bin 238 Bulgar levası olmak üzere toplamda 87 bin Euro’yu zimmetine geçirdiği, bu paranın o günkü TL karşılığının ise 534 bin 600 lira olduğu belirlendi.

Konsolos muavini C.A, idari soruşturma kapsamında verdiği ifadesinde paraları şahsi ödemeleri için kullandığını kabul etti. Savcılık, C.A. hakkında zimmet suçundan adli soruşturma başlattı.

‘DEVLETTEN BORÇ ALMA DÜŞÜNCESİYLE HAREKET ETTİM’

C.A., ifadesinde şunları anlattı: “Alacaklılarım borçlarını talep etmeye başlayınca ciddi bir bunalıma girdim. Şubat 2019’a kadar Konsolosluk işlemlerini yapan arkadaşlardan günlük olarak teslim aldığım Bulgar Levası ve Euro cinsinden paraları odamda bulunan kasada muhafaza ediyor ve yaklaşık 15 günde bir düzenli olarak banka hesaplarına yatırıyordum. 2019 Mart ayından itibaren bana teslim edilen ve kasamda bulunan konsolosluk hasılatı ve dövizle askerlik bedellerinden bir kısmını kullanıyor, daha sonra maaşımı aldığımda yerine koyuyordum. Ancak belli bir dönemden sonra aldığım paraları yerine koyamaz hale geldim. Konsolosluk hasılatının yanı sıra, önceki başkonsolostan devraldığım özel ödenek da dahil olmak üzere yaklaşık 87 bin Euro tutarında yabancı parayı borç ödemelerim ve şahsi harcamalarım için kullandım. Bu paralar ile herhangi bir gayrimenkul almadım ve yatırım yapmadım. İleride imkanım olur ve maaşımla ödeyerek yerine koyarım düşüncesiyle, devletten borç alma düşüncesiyle hareket ettim.”

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi, geçen mart ayında C.A. hakkında zimmet suçundan 10 yıl hapis cezası verdi.