66 yaşında doğum yapan dünyanın en yaşlı annesi, büyüttüğü kızının lise mezuniyet sevincini yaşadı!

Dünyanın en yaşlı annesi olan Adriana Iliescu (84), 17 sene önce dünyaya getirdiği kızı Eliza Maria Bogdana Iliescu’nun mezuniyet sevincini yaşadı.

66 yaşında doğum yaparak ‘dünyanın en yaşlı annesi’ unvanıyla ‘Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Romen kadın Adriana Iliescu, 84 yaşına girdi. Kızı Eliza Maria Bogdana Iliescu da büyüdü, 17 yaşına girdi ve geçtiğimiz günlerde liseden mezun oldu.

ANNESİ GİBİ EDEBİYATÇI OLMAK İSTİYOR

impact.ro’da yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde liseden en yüksek notla mezun olan Eliza, “Kendimle övünmeyi sevmiyorum. Mezuniyet notum, 9.50’nin üstünde diyebiliriz” açıklamasını yaptı. Öğretmen ve öğrencilere bir ‘yıldız’ olmadığını, kendisinin de normal bir insan olduğunu anlatmaya çalıştığını belirten Eliza’nın öncelikle hedefinde ‘Bakalorya’ sınavını vermek var. Hazırlıklı olduğu için bu konuda rahat olduğunu gizlemiyor. Annesi gibi edebiyatçı olmak istediğini söyleyen Eliza, bu bölüme paralel olarak da ‘felsefe’ okumak istiyor.

Geçtiğimiz 31 Mayıs’ta annesinin 84’üncü doğum gününü sürpriz pastayla kutlayan Eliza, “En mutlu olduğum şey annemin sağlıklı olması.” diyor.

EMEKLİ AYLIĞI İLE KIZINI BÜYÜTTÜ  

1938 Craiova doğumlu, edebiyat öğretmeni Adriana İliescu, emeklilik aylığı ile kızı Eliza’yı büyüterek liseden mezun etmeyi başardı. Iliescu’nun en zoruna giden şey, kızının ‘büyük annesi’ zannedilmesi!

Şimdiki tek hayali ise bir gün torununu da kucağına alıp sevebilmek!

17 YIL ÖNCE HERKESİ ŞOK ETMİŞTİ!

Yapay döllenme (taşıyıcı anne) yoluyla hamile kalan İliescu, çok zor bir dönem geçirmiş, ikizlerden birini aldırmak zorunda kalmıştı. 16 Ocak 2005 tarihinde Bükreş Giuleşti Doğum Hastanesinde 66 yaşında kızı Eliza’yı normalden 1,5 ay önce dünyaya getirmiş ve herkesi şok etmişti. Yaşlı anne, ölen ikiz kızı için düşündüğü ‘Bogdana’ ismini de sağlıklı doğan kızı Eliza Maria’nın (Boğdana) adına eklemiş.

GUİNESS REKORLAR KİTABINA GİRDİ

‘En yaşlı anne’ olarak Dünya Rekorlar Kitabına (Guiness) giren Iliescu ve doktoru hem Romanya’da hem de dünyada yoğun eleştirilerin hedefi olmuştu. Olay, etik olarak tıp çevrelerinde de çok tartışılmıştı. Herkes, böylesine yaşlı bir annenin, çocuğun psikolojisini bozabileceğini, küçük çocuğun da ileriki yaşlarda travma yaşayabileceğine dikkat çekmişti. Ancak gelen eleştiri ve tepkilere aldırış etmeyen yaşlı anne, hayatı boyunca özlemini duyduğu annelik duygusunu tatmanın sevinci ile kucağına aldığı çocuğu ile poz vermişti.

Bu olaydan sonra Romanya Hükümeti, diğer AB ülkelerinde olduğu gibi 50 yaş üstündeki yaşlı kadınların ‘taşıyıcı anne’ yoluyla anne olmasına yasal engel getirmişti.