Karadeniz’de mayın alarmı! Balık avı ikinci bir duyuruya kadar yasaklandı

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde bir mayının tespit edilmesinin ardından ikinci bir duyuruya kadar Karadeniz kıyılarında balık tutmak yasaklandı.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde bir mayının tespit edilmesinin ardından ikinci bir duyuruya kadar Karadeniz kıyılarında balık tutmak yasaklandı.

İstanbul Boğazı’nın Karadeniz girişinde bulunan mayının etkisiz hale getirilmesinden sonra Tarım ve Orman Bakanlığı’nca her türlü balık avcılığı yasak getirildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Balıkçılarımız ve halkımızın can ve mal güvenliği için bugünden itibaren (26 Mart 2022) ikinci bir duyuruya kadar, Bulgaristan-Kefken arasındaki Karadeniz sularında, gün batımından gün doğumu süresince, küçük teknelerle yapılan olta avcılığı da dahil olmak üzere her türlü balık avcılığı durdurulmuştur” denildi.

İKİNCİ BİR MAYIN TESPİT EDİLDİ

Sarıyer açıklarında tespit edilen ve etkisiz hale getirilen mayının ardından ikinci bir mayında daha tespit edildi. SAS komandolarının olay yerine gittiği ve ikinci mayının Riva’daki Elmasburnu’na götürülüp imha edilmesi bekleniyor.

Mayının bulunması üzerine Deniz Kuvvetleri Komutanlığı devreye girdi. SAS timleri o noktaya hareket etti. Ekiplerin çalışması 2 buçuk saate yakın sürdü. Eski tip Rus yapımı mayının patlayıcı ağırlığının 30 kilogram olduğu belirlendi. Bu nitelikte bir mayının her tür gemiyi batırabileceği biliniyor.

Milli Savunma Bakanlığı da konuyla ilgili açıklama yaptı. Mayının SAS timleri tarafından emniyete alındığı belirtildi.
Mayın, etkisiz hale getirilmek üzere Riva Elmas Burnu’na, SAS Komutanlığı yakınına götürüldü. Mayın tehlikesi nedeniyle bir süre kapatılan İstanbul Boğazı gemi trafiğine yeniden açıldı.

BAKAN AKAR: ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Milli Savunma Bakanı Akar, mayının etkisiz hale getirildiğini açıkladı. Akar, “İnceleme sonucunda eski tip olduğu belirlenen mayın SAS timimiz tarafından etkisiz hale getirildi” dedi.

Ayrıca Akar, konuyla ilgili Rus ve Ukrayna makamlarıyla görüşüldüğünü de bildirdi. Deniz Kuvvetleri’nin çalışmalarını sürdürdüğünü kaydeden Akar şunları söyledi: “Deniz trafiğinin emniyetli şekilde sürdürülmesi için başta Deniz Kuvvetlerimiz olmak üzere Sahil Güvenlik ve ilgili diğer kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyon yapıldı. Gerekli tedbirler alındı. Deniz trafiği emniyetli şekilde devam ediyor. Deniz Kuvvetlerimizin yüzer ve uçar unsurları müteyakkız bir şekilde faaliyetleri takip ediyor, çalışmalarını sürdürüyor”

İKİNCİ MAYIN ALARMI

Gün içinde Sarıyer açıklarında tespit edilen ve etkisiz hale getirilen mayının ardından ikinci bir mayın ihbarı daha geldi.
İlk mayının bulunduğu yere çok yakın bir noktada bulunduğu ve ticari bir gemi tarafından ihbar yapıldığı öğrenildi.
SAS komandolarının olay yerine gittiği ve Riva’daki Elmasburnu’na götürüp imha edilmesi bekleniyor.