Koç’tan sürpriz Romanya kararı: Beyaz eşyadan sonra otomotive 12 milyar TL’lik yatırım yapacak

Doğu Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üretici ‘Arctic’ markasını bünyesinde barındıran Koç Holding, otomotiv sektöründeki yatırımlarını da Romanya’ya kaydırmaya başladı.

Doğu Avrupa’nın en büyük beyaz eşya üreticisi ‘Arctic’ markasını bünyesinde barındıran Koç Holding, otomotiv sektöründeki yatırımlarını da Romanya’ya kaydırmaya başladı. Sektördeki iştiraki Ford Otomotiv Sanayi A.Ş.’nin (Ford Otosan) Ford Romanya için kesenin ağzını açtı. Ford Otosan Netherlands BV, Ford Romanya hisselerinin tamamını devralacak. Koç hisselerin tamamı için 2022 ve 2028 yılları arasında toplam 575 milyon euro (9,4 milyar TL) ödeyecek.

Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak belirlenmek üzere 140 milyona euro (2,2 milyar TL) ilave ödeme yapılacak. Söz konusu ödeme ile Koç’un Romanya tesisi için harcadığı para 12 milyar TL’yi bulacak.

Ford Otosan, Ford Romanya’nın tamamını almak üzere mukavele imzaladı.

KOÇ HANGİ YIL, NE KADAR PARA ÖDEYECEK?

Şirketten Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamada, “Sözleşme uyarınca 2022’de gerçekleşmesi beklenen kapanışta 356 milyon euro, haziran 2025’te faiz dahil 196 milyon euro, aralık 2028’de ise faiz dahil 23 milyon euro ödenecek olup, ayrıca Romanya fabrikasının 2028-2034 yılları için öngörülen kapasite kullanım oranına bağlı olarak 140 milyon euro tutarına kadar ilave ödeme yapılabilecektir.”  denildi.

FORD OTOSAN KAPASİTEDE MİLYON LİGİNE TERFİ EDECEK

4 Aralık 2020 tarihinde açıklanan yeni yatırımlar tamamlandığında 650 bin adede ulaşacak Ford Otosan’ın toplam yıllık üretim kapasitesinin Romanya Craiova fabrikasının devralınması ile 900 binin üzerine çıkacak. Çalışan sayısı da 20 bini geçecek.

Yapılan anlaşmaya göre, Ford Romanya bünyesindeki satış ve dağıtım iş kolu faaliyetleri FMC bünyesindeki bir iştirake devredilecek olup, 250 bin araça ve 365 bin motor üretim kapasitesi ile faaliyet gösteren Craiova tesisleri ve üretim faaliyetleri devralınacak.

Craiova tesislerinde imal edilecek taşıtların tedarik şartlarında da mutabık kalındı. Hâlihazırda Puma ve EcoSport binek taşıt modelleri ile 1.0 litre Ecoboost benzinli motorları üretiliyor.

2022 yılının sonundan itibaren EcoSport üretiminin sonlandırılması; Puma modelinin ise üretimine devam edilerek, 2024 yılından itibaren tam elektrikli versiyonunun üretimine geçilmesi planlanıyor.

Türkiye’nin doğrudan yabancı sermaye aradığı bir dönemde Koç Holding’in büyüme stratejisinde Romanya’yı seçmesi yerli sermayenin de gelecek kaygısı taşıdığını gözler önüne serdi.

Koç Holding ile Amerikalı otomotiv devi Ford’un yarı yarıya ortak olduğu Ford Otosan; İzmit Gölcük, Eskişehir İnönü tesislerinde çekici, kamyon, panelvan ve hafif ticari taşıt kategorilerinde faaliyet gösteriyor.