Fransa, Çin’in ‘Uygur soykırımını’ resmen tanıdı

Fransa Ulusal Meclisi, Çin makamlarının Uygurlara yönelik muamelesini "soykırım" olarak nitelendiren karara imza attı.

Fransa’da Ulusal Meclis, Uygur azınlığa soykırım uygulandığına dair karar tasarısını kabul etti. Bire karşı 169 oyla kabul edilen tasarıda “Çin makamlarının Uygurlara karşı şiddet eylemleri, insanlığa karşı suç ve soykırım” olarak nitelendirilerek kınandı.

Kararda Fransa hükümeti de Uygur azınlığa yönelik muamele nedeniyle Çin hükümetini kınamaya ve gerekli önlemleri almaya çağrıldı. Ulusal Meclis’ten geçen kararın hukuki bağlayıcılığı bulunmuyor.

Meclisteki tartışma oturumunda konuşan Dış Ticaret Bakanı Franck Riester, Uygurlara karşı “sistematik şiddet olayları” yaşandığını, ancak bunun soykırım olarak sınıflandırılmasının uluslararası platformlarda gerçekleşmesi gerektiğini kaydetti.

İnsan hakları kuruluşları, Uygurlar ve diğer Müslüman azınlıkların Sincan bölgesinde DNA testleri ve yüz tanıma yazılımları gibi çok sert araçlarla takibata maruz kaldığını, bir milyonu aşkın Müslümanın kamplarda din, kültür ve dillerini terk etmeye zorlandıklarını ve fiziksel kötü muameleye tabi tutulduklarını belirtiyor. Çin yönetimi ise suçlamaları reddederek bu tesislerin eğitim kampı olduğunu, terörle mücadele kapsamında insanların topluma kazandırılması amacı taşıdığını savunuyor.

Kabul edilen metinde su ifadelere yer verildi:

“Fransa Milli Meclisi;

1.Çin Halk Cumhuriyeti yetkililerinin Uygurlara karşı uyguladığı şiddeti resmi olarak insanlığa karşı suç ve soykırım olarak kabul ediyor.

2.İnsanlığa karşı işlenen bu suçları ve bu soykırımı kınıyor ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin uyguladığı soykırım, toplama kampı ve baskıcı politikalara son verilmesi çağrısında bulunuyor.

3.Uygur halkına ve ilgili diğer Türk azınlıklarına desteğini teyit ediyor.

4.Fransız Hükümetini, Fransız topraklarındaki Uygur vatandaşlarını Çin Halk Cumhuriyeti’nin herhangi bir yıldırma veya tacizine karşı korumaya davet ediyor.

5.Fransız Hükümetini, Çin Halk Cumhuriyeti’nin Uygurlara karşı işlediği insanlığa karşı suçları ve soykırımı resmen tanımaya ve kınamaya davet ediyor.

6.Fransız Hükümetini, bu suçlara son vermek ve Uygurların ve diğer Türk azınlıkların temel özgürlüklerine saygı gösterilmesini sağlamak için uluslararası toplumla ve Çin Halk Cumhuriyeti’ne yönelik dış politikasında gerekli önlemleri almaya davet ediyor.”