Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli hayatını kaybetti

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli,tedavi gördüğü hastanede 65 yaşında hayatını kaybetti. Avrupa Parlamentosu Başkanının bağışıklık sistemiyle ilgili “ciddi bir komplikasyon”dan sonra vefat ettiği duyuruldu.

İtalya’da 26 Aralık’tan beri hastanede tedavi gören Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı David Sassoli 65 yaşında hayatını kaybetti. Sözcüsü Roberto Cuillo, twitter’dan yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, 11 Ocak’ta İtalya’nın Aviano kentindeki hastanede saat 01.15’te vefat etti” dedi.  

Avrupa Parlamentosu Başkanının bağışıklık sistemiyle ilgili “ciddi bir komplikasyon”dan sonra vefat ettiği duyuruldu. Avrupa Parlamentosu (AP), pazartesi günü David Sassoli’nin 26 Aralık’ta hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı, 2 haftadan fazla bir süredir sağlık durumu ciddiyetini koruyordu.  

Evli ve 2 çocuk babası olan Sassoli eylül ayında zatürreye yakalanmıştı ve bunun yanında ciddi birçok hastalıkla daha mücadele ettiği biliniyordu. Daha önce de birçok kez hastaneye kaldırılmıştı. Gazetecelik kariyeri de bulunan ve daha önce muhabirlik ve televizyon haber spikerliği yapan AP Başkanı’nın görev süresinin dolmasına çok az süre kalmıştı. İlk olarak 2009 yılında Avrupa Parlamentosu üyeliğine seçilen Sassoli, 2014’te bir kez daha seçilmiş ve Parlamento başkan yardımcısı olarak görev yapmıştı. 2019 yılında Avrupa Parlamentosu Başkanı seçilen Sassoli 2.5 yıllık görev süresini doldurmaya günler kala hayatını kaybetti. Sassoli, yapılacak başkanlık seçimi için aday olmayacağını duyurmuştu.  

AP’DE BAYRAKLAR YARIYA İNDİRİLDİ

AP Başkanının ölümünün ardından birçok taziye ve övgü mesajları yayınlandı. Avrupa Komisyonu, AB bayraklarının “Avrupa Parlamentosu’nun seçkin Başkanı, tutkulu Avrupalı ve gururlu İtalyan David Sassoli’nin anısına” yarıya indirildiğini duyurdu.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, “samimi ve tutkulu bir Avrupalı. Onun insani sıcaklığını, cömertliğini, samimiyetini ve gülümsemesini şimdiden özlüyoruz” derken, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Büyük Avrupalı ve gururlu bir İtalyan’ın acı kaybından derin bir üzüntü duyduğunu” söyledi. 

CUMHURBAŞKANI IOHANNİS’TEN TAZİYE MESAJI

Yayınladığı mesajda AP Başkanı Sassoli’nin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getiren Cumhurbaşkanı Klaus Iohannis, Romanya’nın AB değerleri için mücadele eden çok iyi bir dostu kaybetttiğini açıkladı.

SASSOLİ, 2019’DA AP BAŞKANI SEÇİLMİŞTİ

Siyasete atılmadan önce gazetecilik yapan ve ilk kez 2009’da AP’ye seçilen Sassoli, 2019’da başkanlık pozisyonuna getirilmişti. Sassoli, 17-20 Ocak’ta Strazburg’daki oturumda yapılacak AP başkanlık seçiminde yeniden adaylığını koymamıştı.

AP’den daha önce yapılan açıklamada 65 yaşındaki Sassoli’nin bağışıklık sistemindeki bozukluktan kaynaklanan ciddi bir rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtilmişti.

26 Aralık’tan bu yana tedavisi devam eden Sassoli’nin resmi faaliyetleri iptal edilmişti.

Sassoli, daha önce de zatürre nedeniyle eylül ayında hastaneye kaldırılmış, AB zirveleri gibi üst düzey toplantılara katılamamıştı.