Uğur Şahin ve Özlem Türeci’nin resimlerinin yeni euro banknotların üzerine basılması teklif edildi

BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci, koronavirüs salgınına karşı geliştirdikleri aşıyla milyonlarca kişinin hayatını kurtardı. Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Moritz Körner, Şahin ve Türeci’nin fotoğraflarının euro banknotlarının üzerinde yer almasını teklif etti.

Avrupa Parlamentosu (AP) Milletvekili Moritz Körner, Kovid-19 aşısını geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci’nin resimlerinin euro banknotlarının üzerinde yer almasını teklif etti.

“MİLYONLARCA AVRUPALI’NIN HAYATINI KURTARDILAR”

Alman Hür Demokrat Partili (FPD) siyasetçi Moritz Körner, Welt am Sonntag gazetesine yaptığı açıklamada, yeni euro banknotlarının üzerinde BioNTech şirketinin kurucuları Prof. Dr. Uğur Şahin ve eşi Dr. Özlem Türeci gibi önemli Avrupalı şahsiyetlerin yer alması gerektiğini belirtti.

Körner, “Onların (Şahin ve Türeci) çalışmaları milyonlarca Avrupalının hayatını kurtardı” dedi.

“ETKİLEYİCİ HAYAT HİKAYESİ”

Siyasetçi Körner, Şahin ve Türeci’nin entegrasyon, girişimcilik, bilimsel mükemmellik ve açık bir göç toplumunun potansiyeline ilişkin etkileyici hayat hikayesine sahip olduklarını kaydetti.

1 Ocak 2001’de euro bölgesinde resmi para birimi olarak yürürlüğe giren euro’nun 20. yılında euro banknotların yeniden tasarlanması talep ediliyor.